Ολυμπιακός Β

Ο Ολυμπιακός Β συνέχισε με νίκη τις υποχρεώσεις του στην Α2 Ανδρών, καθώς επικράτησε και του Αγρινίου με 90-73 στο βοηθητικό του ΣΕΦ και βελτίωσε το ρεκόρ του σε 9-1, ενώ οι φιλοξενούμενοι υποχώρησαν στο 5-5.

Το Αγρίνιο δυσκόλεψε αρκετά την ομάδα του Δημήτρη Τσαλδάρη στο πρώτο ημίχρονο, καθώς δεν την άφησε να ξεφύγει στο σκορ. Βέβαια, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο μισό του αγώνα στο +7 (47-40), αλλά με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου η εικόνα άλλαξε.

Ο Ολυμπιακός Β Piraeus Bank ανέβασε πάρα πολύ την απόδοσή του και το +7 μετατράπηκε σε +20 (71-51) στο τέλος της τρίτης περιόδου και έτσι το τελευταίο δεκάλεπτο πήρε διαδικαστική μορφή.

Με τον Πέτρο Μελισσαράτο να κάνει ένα πολύ καλό παιχνίδι (23 π, 6 ριμπ) οι “ερυθρόλευκοι” έφτασαν στην εύκολη επικράτηση και σημείωσαν την ένατη συνεχόμενη νίκη τους.

Τέλος, σημαντική ήταν η παρουσία του Νίκου Αρσενόπουλου, τελειώνοντας τον αγώνα με 10 πόντους, τους οποίους πέτυχε στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης διατηρώντας τον Ολυμπιακό Β σε θέση οδηγού.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 47-40, 71-51, 90-73