Τη σαφή υπεροχή του έναντι μιας σχεδόν καινούριας ομάδας, επιβεβαίωσε το Λαύριο megabolt (7-7) που επικράτησε με 82-68 του αγνώριστου από τις αλλαγές, Ιωνικού Νίκαιας affidea (7-7).

Στην πρεμιέρα του Β’ γύρου της EKO Basket League, το μεσημέρι του Σαββάτου (04/01) μια ομάδα ήταν απόλυτη κυρίαρχη στο κλειστό της Λαυρεωτικής.

Οι γηπεδούχοι έθεσαν στην πρώτη περίοδο τις βάσεις, κυρίως με τον Ντεκόζι (12π στο 21-13 του 10:00) και στη συνέχεια ήταν απόλυτοι κυρίαρχοι.

Έφτασαν στο +20 με το τρίποντο του Μιχάλη Λούντζη (42-22) και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο σχεδόν με double score, 49-25.

allstarbasket.grΟ Ντέβιν Ντέιβις και ο Γιάννης Κουζέλογλου έδωσαν τεράστια βοήθεια στην ομάδα του Χρήστου Σερέλη, ειδικά στο ριμπάουντ αλλά και το σκορ, ενώ αμφότεροι τελείωσαν τον αγώνα με double double!

Ο Ιωνικός έμοιαζε έξω από νερά του, με νέο προπονητή τον Μιχάλη Κουταλιανό και με ένα διαφορετικό ρόστερ από αυτό που τον οδήγησε στο 7-6 του πρώτου γύρου. Μετά από 26 λεπτά αγώνα, βρισκόταν  26 πόντους πίσω, με κακές επιλογές και πολύ άσχημα ποσοστά.

Ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος οδήγησε τον Ιωνικό στη μείωση της διαφοράς στους 15 πόντους (66-51) με τη συμπλήρωση της τρίτης περιόδου, αλλά οι δεν υπήρχε συνέχεια ούτε καν υπόνοια ανατροπής.

Το τελικό 82-68 ήλθε ως εκ του φυσιολογικού, με μια μικρή αχτίδα ελπίδας για το αύριο του Ιωνικού, με βάση τουλάχιστον την εικόνα του στα 15 τελευταία λεπτά.

allstarbasket.grΔιότι στα 2,5/4 του αγώνα, ο Ιωνικός θύμιζε ομάδα μικρότερης κατηγορίας, απογοητεύοντας όσους τον είχαν θαυμάσει στο πρώτο μισό της σεζόν.

Tα δεκάλεπτα: 21-13, 49-25, 66-51, 82-68.

EKO Basket League: Οι πρώτοι του Α’ γύρου

Basket League 2019-2020: Πρόγραμμα – Αποτελέσματα

Basket League 2019-2020: Η Βαθμολογία