Στο “Μελίνα Μερκούρη” κάνει κουμάντο μόνο το Ρέθυμνο Cretan Kings (6-8) που επικράτησε με 75-59 του Ηφαίστου (8-6), φτάνοντας τις έξι σερί νίκες στην Κρήτη και αυξάνοντας κατά πολύ τις πιθανότητες παραμονής στην EKO Basket League.

Στην τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχοι επέβαλαν το ρυθμό τους και “έσβησαν” επιθετικά τους νησιώτες. Μέσα σε δέκα λεπτά μετέτρεψαν το 36-30 του ημιχρόνου σε 66-44! Οι Φράνκαμπ και Κάρτερ, με τη βοήθεια, επίσης, των Γκόρντον – Χότον, έσυραν το… χορό και ουσιαστικά έκριναν το αποτέλεσμα, με το τέταρτο δεκάλεπτο να είναι ισορροπημένο.

Πρώτος σκόρερ των Κρητικών ο ηγέτης της ομάδας, Κόνερ Φράνκαμπ με 17 πόντους. Ακολούθησαν οι Κάρτερ (13π.) – Γκόρντον (11π.), ενώ αξίζει να αναφερθεί η παρουσία των Σπυριδωνίδη και Καμπερίδη. Συνολικά, όμως, οι παίκτες του Βαγγέλη Ζιάγκου κράτησαν την ομάδα της Λήμνου σε πολύ χαμηλά ποσοστά με την άμυνά τους.

Με τη.. γλώσσα των αριθμών, το σύνολο του Σωτήρη Μανωλόπουλου εκτελούσε με 46% στα δίποντα (12/16) και το απογοητευτικό 22% στα τρίποντα (5/22)! Μόλις 9 ασίστ με 15 λάθη, με τη διαφορά να “εκτοξεύεται” μέχρι και το +21 (73-52) στο 37′! Το τελικό +16 (75-59) είναι η ίδια απόσταση με τον αγώνα του πρώτου γύρου (66-50)!

Δύο τρίποντα του Φράνκαμπ ήταν εκείνα που μετέτρεψαν το… ντέρμπι του πρώτου μέρους, αλλά και πριν από το “τζάμπολ”, σε ένα… γιορτινό περίπατο στο δεύτερο 20λεπτο για τους “Cretan Kings” που οδεύουν στο στόχο τους χάρη στο “κάστρο” τους.

Με το 6-1 εντός έδρας, το Ρέθυμνο έχει τον τέταρτο καλύτερο απολογισμό μεταξύ όλων των ομάδων της κατηγορίας, σε εντός έδρας ματς!

Μάλιστα, ακόμα δεν έχουν πανηγυρίσει εκτός έδρας νίκη, με την ομάδα της Λήμνου να έρχεται από μία ανάλογη και σημαντική στο Περιστέρι, όμως το 2020 “μπήκε” με το… αριστερό.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 36-30, 60-44, 75-59