Κολοσσός-Απόλλωνας

Με χαρακτηριστική άνεση ο Κολοσσός ξεπέρασε το εμπόδιο του Απόλλωνα Πάτρας, επικρατώντας 88-60 στο κλειστό γυμναστήριο Καλλιθέας Ρόδου.

Στο παιχνίδι για τη 15η αγωνιστική της Stoiximan Basket League, ο Άντριου Γκάουντλοκ ξεχώρισε με 20 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ ακολούθησαν οι Ντάνιελ Ουτόμι (14π.), Σίμι Σίτου (13π.-5ρ.) και Τάιλερ Πόλι (10π.).

Επίσης, ο Λόντον Περάντες είχε 8π.-8ασ. και ο Ιωσήφ Κολοβέρος μοίρασε 7 ασίστ, συμβάλλοντας στο 6-9 του Κολοσσού.

Από την άλλη μεριά, ο Απόλλωνας ανέδειξε τους Τζάστιν Μπιμπς (23π. με 4/4 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 3/3 βολές), Τσαντ Μπράουν (13π.-9ρ.) και Τζος Πέρκινς (6ασ.), αλλά δεν απέφυγε το 3-12.

Κάκιστη εμφάνιση από τον Ορλάντο Κόουλμαν, ο οποίος μετά τους 20 πόντους κόντρα στην ΑΕΚ, επί ροδιακού εδάφους μέτρησε 1/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα και 2 λάθη σε 25:17.

Και τους δώδεκα παίκτες χρησιμοποίησε ο Κούρο Σεγκούρα, μόλις 9 από τους 10 διαθέσιμους ο Γιάννης Χριστόπουλος (δεν έβαλε στιγμή τον Γιώργο Κογιώνη).

Ο Κολοσσός ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 62,9% στο δίποντο και 40,7% στο τρίποντο, ενώ πήρε +15 ριμπάουντ, επιτρέποντας μόλις 1 επιθετικό στον αχαϊκό σύλλογο.

Παράλληλα, οι γηπεδούχοι έκαναν 19 ασίστ για 6 λάθη, απέναντι σε έναν αντίπαλο που κατέγραψε 29,2% από την περιφέρεια (7/24 σουτ).

Έπειτα από το ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο με τα καλά ποσοστά εκατέρωθεν στα εντός πεδιάς, ο Κολοσσός κυριάρχησε στο δεύτερο.

Το 31-26 μετατράπηκε σε 44-28 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με buzzer του Γκάουντλοκ.

Εν αντιθέσει με το πρώτο δεκάλεπτο, στο δεύτερο οι ομάδες ήταν άστοχες από το τρίποντο (2/9, 0/4), ενώ οι γηπεδούχοι εκτέλεσαν 9 βολές έναντι καμίας των φιλοξενούμενων.

Στην τρίτη περίοδο πιστοποιήθηκε ποιος θα είναι ο νικητής, με τον Γκάουντλοκ να σημειώνει τους πρώτους 7 πόντους του Κολοσσού και τη διαφορά να ανεβαίνει έως το +19.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το επιμέρους έγραψε 20-7, γεγονός που εκτόξευσε τους γηπεδούχους μέχρι το +31.

Ο Βον έβαλε και τους 4 πόντους του Απόλλωνα σε 8,5 λεπτά, σε μία περίοδο που οι μεν είχαν 4/9 τρίποντα και οι δε 0/6.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 44-28, 68-53, 88-60