Άλστον

Μετά από ένα κακό ποιοτικά, αλλά δραματικό παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση, ο ΠΑΟΚ λύγισε το Λαύριο με 66-65 στο PAOK Sports Arena, για τη 15η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Η ομάδα του Φώτη Τακιανού προσπέρασε την ΑΕΚ και μπήκε στην εξάδα, καθώς έχει ρεκόρ 7-8 κι η “Ένωση” 6-9 μετά τη χθεσινή της ήττα από τον Άρη.

Το Λαύριο έπεσε στο 4-11 και θα συνεχίσει να παλεύει για την παραμονή του.

MVP του αγώνα ήταν ο Τζάστιν Άλστον (17π., 12ρ.) που επέστρεψε στη δράση έπειτα από απουσία 2,5 εβδομάδων. Τον βοήθησαν οι Άντριου Χάρισον (15π., τους 12 στο πρώτο ημίχρονο), Λαουρίνας Μπελιάουσκας (11π.) και Τζαμάνι ΜακΝις (8π., 12ρ.). Ο Έλβαρ Φρίντρικσον (5π.) ήταν άποντος στην κανονική διάρκεια του αγώνα!

Δεν αγωνίστηκε ο Μάικλ Γκίλμορ και ο νεοαποκτηθέντας Μαρκίς Τάουνς.

Κορυφαίος των ηττημένων ήταν ο Ξαβιέ Καστανέδα (18π., 9ρ., 4ασ., 6 λάθη), ο οποίος έκανε βήματα στην τελευταία επίθεση του Λαυρίου στην παράταση. Ο Καλίντ Μουρ μάζεψε 11 ριμπάουντ.

Στον Α’ γύρο, το Λαύριο είχε νικήσει τον ΠΑΟΚ με 86-76.

Μετά από ένα κακό ποιοτικά πρώτο δεκάλεπτο (14-10), ο ΠΑΟΚ κατάφερε να προηγηθεί με διαφορά 12 πόντων (32-20) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, βασιζόμενος στην πολύ καλή του άμυνα του και τον εξαιρετικό Άντριου Χάρισον (12π.).

Το Λαύριο είχε στο πρώτο ημίχρονο 8/33 σουτ εντός παιδιάς, 5/17 δίποντα, 3/16 τρίποντα και 1/4 βολές!

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν… μεταμορφωμένοι στο δεύτερο ημίχρονο και με ένα σερί 0-10, μείωσαν 32-30, αφού ο ΠΑΟΚ έμεινε άποντος για 5:35 λεπτά!

Το επιμέρους σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν 8-22 και η ομάδα του Μέξα πήρε το προβάδισμα (40-42)! Το Λαύριο πέτυχε 20 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και 22 στο τρίτο δεκάλεπτο!

Η ομάδα της λαυρεωτικής ξέφυγε με 5 πόντους (40-45 στο 31′), όμως ο Τσιακμάς ισοφάρισε (47-47) και ο Μαργαρίτης έδωσε ξανά το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ (49-47 στο 35′).

Με ένα τρίποντο του Άλστον ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με διαφορά 6 πόντων με σερί 10-0 (53-47, από 43-47), αφού το Λαύριο έμεινε χωρίς πόντο για 6 λεπτά.

Ο Ζάρας με τρίποντο μείωσε σε 53-50 (38′) και ο Μουράτος με νέο τρίποντο ισοφάρισε (53-53), 1:20 πριν από το τέλος.

Μαργαρίτης και Μουρ αστόχησαν, ο Άλστον είχε 1/2 βολές στα 35” (54-53), ο Θόρντον έβαλε και αυτός 1/2 βολές στα 21” (54-54), ο Καστανέδα έκλεψε την μπάλα και ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση!

Το “θρίλερ” συνεχίστηκε και στο έξτρα πεντάλεπτο (62-63 στο 44′). Ο Χάρισον έδωσε το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ στα 50” (64-63), ο Χόρχλερ αστόχησε σε τρίποντο και ο Φρίντρικσον έβαλε 2/2 βολές (66-63 στα 35”).

Ο Καστανέδα έβαλε 2/2 βολές στα 33” (66-65), ο Μαργαρίτης αστόχησε σε τρίποντο, όμως ο Καστανέδα έκανε βήματα και ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε μια δραματική νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 14-10, 32-20, 40-42, 54-54 (κ.δ.), 66-65 (παρ.)