Το εντυπωσιακό ντεμαράζ του ΠΑΟΚ με εννέα νίκες στις δέκα τελευταίες αγωνιστικές έκλεισε και με ένα ακόμη ρεκόρ: Την ευρύτερη νίκη του τα τελευταία 13,5 χρόνια.

Ο ΠΑΟΚ τερμάτισε τέταρτος στην κανονική περίοδο κάνοντας την ένατη νίκη του στους δέκα τελευταίους αγώνες του στη Stoiximan.gr BasketLeague. Τελευταίο του “θύμα” ήταν ο ΓΣΛ Φάρος, τον οποίο νίκησε με 91-51.

Η διαφορά των 40 πόντων συνιστά την ευρύτερη νίκη του εδώ και πολλά χρόνια!

Πιο μεγάλη διαφορά από τους 40 πόντους, συναντάμε στις 29 Ιανουαρίου 2005, όταν είχε νικήσει τον Πανελλήνιο με 104-63 στην πρώτη αγωνιστική του β’γύρου τη σεζόν 2004/05.

Φυσικά η νίκη επί του ΓΣΛ Φάρου, θα μπορούσε να είναι κατά πολύ μεγαλύτερη εάν στην τέταρτη περίοδο δεν “κατέβαζε” ρυθμό ο ΠΑΟΚ.

Προηγήθηκε 58-30 στο ημίχρονο και 80-41 στο 30′ αλλά τελικά η τελευταία περίοδος τελείωσε με επιμέρους σκορ 11-10.