Άλλη ομάδα με τόσες απουσίες βασικών παικτών και χωρίς τους δύο καλύτερους παίκτες της (Ίρβινγκ, Χέιγουορντ, αλλά και Τάις, Λάρκιν οι απόντες) θα είχε καταρρεύσει, όχι όμως αυτοί οι καταπληκτικοί Μπόστον Σέλτικς του φοβερού Μπραντ Στίβενς!

Οι Σέλτικς έκαναν έναν υγιεινό περίπατο στον πρώτο τελικό της Ανατολής, διέλυσαν με 108-83 τους Κλίβελαντ Καβαλίερς και πέτυχαν ξεκούραστα το 1-0. Η Βοστώνη έκανε ένα σερί 17-0 και προηγήθηκε με 21 πόντους διαφορά από την πρώτη περίοδο και η παράσταση έλαβε τέλος από πολύ νωρίς.

Οι “κέλτες” αγωνίστηκαν ουσιαστικά με μόλις 7 παίκτες (Ροζίερ, Μπράουν, Τέιτουμ, Μόρις, Χόρφορντ, Σμαρτ, Μπέινς) και οι 7 πρόσφεραν τα μέγιστα και οι 7 μάρκαραν κατά διαστήματα τον ΛεΜπρον Τζέιμς! Ο “Βασιλιάς” από τους 34.3 πόντους που είχε κατά μέσο όρο στα φετινά playoffs σταμάτησε στους 15 με μόλις 5/16 σουτ εντός παιδιάς και υπέπεσε σε 7 λάθη, ενώ είχε ακόμα 9 ασίστ και 7 ριμπάουντ!

Προβολή εικόνας στο Twitter

Συνολικά, οι Καβαλίερς ξεκίνησαν τον αγώνα με 0/14 τρίποντα και τον τελείωσαν με 4/26… Στο πρώτο ημίχρονο σούταραν με μόλις 32% και βρέθηκαν να χάνουν με 61-35. Αυτό το -26 ήταν η μεγαλύτερη διαφορά με την οποία μένει πίσω στο σκορ η ομάδα του King James στο ημίχρονο ενός αγώνα στην καριέρα του στα playoffs! Πρώτος σκόρερ του Κλίβελαντ ήταν ο Κέβιν Λοβ που είχε 17 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Από την άλλη πλευρά, η επτάδα του Στίβενς… έτρωγε σίδερα στην άμυνα, ενώ στην επίθεση κορυφαίοι ήταν οι Τζέιλεν Μπράουν (23 π., 8 ριμπ.), Μάρκους Μόρις (21 π., 10 ριμπ.), Αλ Χόρφορντ (20 π.) και Τζέισον Τέιτουμ (16 π.).

Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων την Τετάρτη τα ξημερώματα (03:30) και πάλι στη Βοστώνη.

Απολαύστε τις καλύτερες στιγμές από τον περίπατο των Σέλτικς στο, απόρθητο στα playoffs, TD Garden!