Φενέρμπαχτσε

Η Φενέρμπαχτσε συνεχίζει να προελαύνει στη Euroleague, καθώς νίκησε και τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στην Κωνσταντινούπολη με 82-75, στην 22η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Με την έβδομη σερί της νίκη η Φενέρ δείχνει ικανή να προλάβει τα playoff της Euroleague, καθώς το αγωνιστικό της “πρόσωπο” έχει βελτιωθεί πάρα πολύ, μετά το νωθρό πρώτο μισό της σεζόν.

Μάλιστα, στην αναμέτρηση με την Μακάμπι Τελ Αβίβ, έδειξε και πάλι να είναι μία πολύ σοβαρή ομάδα, που θα χτυπήσει τον αντίπαλό της στα σημεία που… πονάει. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου αντιμετώπισε σημαντικό πρόβλημα στο πως θα ματσάρει τον Βέσελι, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Μπορεί στο πρώτο δεκάλεπτο η Μακάμπι να ήταν μπροστά στο σκορ (17-21), αλλά στη συνέχεια η ομάδα του Ιγκόρ Κοκόσκοβ αντέδρασε και κατάφερε να βρει ρυθμό μέσα από την εξαιρετική της άμυνα, μετατρέποντας το -4, σε +1 (36-35) στην ανάπαυλα.

Με τον Πιέρ (15 π., 4 ριμπ., 2 κλ.) να συμπληρώνει άριστα τον Βέσελι και τον Ντε Κολό (16 π., 2 ριμπ., 3 ασ.), ο οποίος μέτρησε βέβαια και 7 λάθη, η Φενέρμπαχτσε ανέβασε τη διαφορά της στους 7 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (60-53).

Στην τέταρτη περίοδο η εικόνα δεν άλλαξε, με τους γηπεδούχους να διατηρούν με ευκολία το προβάδισμα και τον χρόνο να είναι υπερβολικά λίγος για τους Ισραηλινούς να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο, από απλά μία μείωση στη διαφορά. Το ντεμπούτο του με τη φανέλα της τουρκικής ομάδας έκανε και ο Κάιλ Ο’ Κουίν, ο οποίος σε 1:32 λεπτά συμμετοχής δεν σημείωσε κάποιον πόντο.

Η Φενέρ ανέβηκε στο 12-10, ενώ η Μακάμπι υποχώρησε στο 10-12 και έχασε σημαντικό έδαφος στη μάχη της οκτάδας.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 36-35, 60-53, 82-75