Εννέα αναπάντητοι πόντοι, σε παρόμοιο σκηνικό με την περασμένη εβδομάδα στο Κάουνας, υποχρέωσαν τον Ολυμπιακό σε ήττα με 90-79 από την Αρμάνι στο Μιλάνο την Τρίτη (26/01) στην 22η αγωνιστική της Euroleague!

Tο σκορ ήταν 81-79 για τους Ιταλούς με 2 λεπτά για το τέλος, όμως ένα τρίποντο του Ντιλέινι και 6 του Κέβιν Πάντερ υπενθύμισαν την περιφερειακή ποιότητα της Αρμάνι που νίκησε τελικά με 90-79, με την ίδια διαφορά που είχε χάσει στο Φάληρο (75-86).

Ασφαλώς είχε διαφορά με το Κάουνας, όπου ο Ολυμπιακός ήταν στο +7, ωστόσο και στο Μιλάνο βρέθηκε σε απόσταση βολής, πριν στο τέλος ηττηθεί από την καυτή περιφέρεια της Αρμάνι!

Ο Κέβιν Πάντερ πέτυχε 27 πόντους, ρεκόρ καριέρας, για το Μιλάνο, τους 17 στο δεύτερο μέρος, ενώ 16 είχε ο Ντιλέινι, 14 ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ και 12 ο Ντατόμε για την Αρμάνι που έφτασε στην 5η σερί νίκη της και στο 14-7 ρεκόρ!

Ο Βεζένκοφ είχε 18 πόντους-10 ριμπάουντ για τον Ολυμπιακό (11-11), 17 πόντους και 7 ασίστ είχε ο Σλούκας, όμως η ελληνική ομάδα ήθελε κάτι παραπάνω από το ζωγραφιστό, ή από την άμυνά της.

Η εξέλιξη του αγώνα

O Σέρχιο Ροντρίγκεθ έκανε τη διαφορά στην πρώτη περίοδο (24-19) με τους 9 πόντους, από έξι σερί πόντους με 3/3 δίποντα αλλά κι ένα τρίποντο, όταν ο Ολυμπιακός είχε τον αγώνα στο 15-15.

Ήταν από την αρχή ξεκάθαρη η διαφορά των δύο ομάδων, με εκείνη του Έτορε Μεσίνα να ποντάρει στα μεγάλα της όπλα, με επιθετικό ταλέντο κι αυτή του Γιώργου Μπαρτζώκα να προσπαθεί μέσω του rotation, να μείνει στο ματς, να βγάλει τις άμυνες.

Όμως επιθετικό ήταν το ζήτημα των “ερυθρόλευκων” που είχαν 1/9 τρίποντα στο ίδιο διάστημα που οι Ιταλοί έκαναν 5/6 για να ξεφύγουν με 18 πόντους, 44-26 με 10 πόντους του Κέβιν Πάντερ.

Παρά τα 10 λάθη του στο ημίχρονο και τις μόλις 3 ασίστ, σε δείγμα της δυσκολίας δημιουργίας, αλλά και συνεργασίας, ο Ολυμπιακός περιόρισε στους 10 πόντους τη διαφορά του ημιχρόνου, 44-34 χάρη σε δύο από τα τρία τρίποντά του στο 20άλεπτο, στο φινάλε!

Ο Κώστας Σλούκας ανέβασε ρυθμό, πήρε προσπάθειες, δημιούργησε κι ο Ολυμπιακός μεταμορφώθηκε επιθετικά στην τρίτη περίοδο!

Μαζί του, ο πιο σταθερός παίκτης του Ολυμπιακού φέτος, Σάσα Βεζένκοφ με τρομερή συνεισφορά σε επίθεση και ριμπάουντ, αλλά και ο Τζένκινς με τις πολύτιμες “πινελιές” του, έβαλαν ξανά τον Ολυμπιακό στο παιχνίδι!

Η ελληνική ομάδα άρχισε να εκμεταλλεύεται την καλή δουλειά στο ριμπάουντ κι ειδικά στο επιθετικό!

Ο Σλούκας πέτυχε πέντε συνεχόμενους πόντους και μετά έδωσε ασίστ στον Χασάν Μάρτιν για γκολ φάουλ και την πρώτη ισοφάριση, 60-60 με 1:57 για τα 30:00!

Ο Σέρχιο έστειλε με τρίποντο τον αγώνα στο τελευταίο δεκάλεπτο με το +3 για την Αρμάνι (65-62), αλλά πλέον, ο Ολυμπιακός ήταν μέσα στο ματς και το χτυπούσε στα ίσια!

Ο Πάντερ έκανε τη ζημιά με το τρίποντο για το 79-71 κι ο Κάιλ Χάινς ολοκλήρωσε τα plays των πρώην ερυθρόλευκων για το -10 81-71, πάνω που η Αρμάνι έδειχνε να παίρνει το ματς, αλλά ο Ολυμπιακός δεν εγκατέλειψε! πρώτα ο Σλούκας με ασίστ στον Ζαν Σαρλ και με δικό του τρίποντο μετά και κατόπιν ο Βεζένκοφ από τα 6.75μ., κι ο Ολυμπιακός πλησίασε στους δύο, 81-79!

Όμως το φινάλε θύμισε Κάουνας με 9-0 των γηπεδούχων, δίχως όμως, αυτοκτονία του Ολυμπιακού όπως με τη Ζαλγκίρις.

Η ομάδα του Μπαρτζώκα έχασε με 90-79 λόγω των ενεργειών των Πάντερ-Ντιλέινι οι οποίοι υπέγραψαν με το επιθετικό τους ταλέντο τη νίκη της ιταλικής ομάδας.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 44-34, 65-62, 90-79