Ο Ολυμπιακός δέχτηκε 58 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο κι ηττήθηκε την Τρίτη (11/01) από τη Φενέρμπαχτσε με 94-80 στην Κωνσταντινούπολη σε αγώνα της 20ής αγωνιστικής της EuroLeague.

Αν και άρχισε καλά στην άμυνα, στο δεύτερο ημίχρονο έπεσε στην παγίδα της Φενέρμπαχτσε, δέχτηκε τους περισσότερους πόντους από κάθε άλλον αγώνα φέτος στη Euroleague, με καταιγισμό τριπόντων (12/18 στο β’ μέρος) κι έχασε μια ευκαιρία για ένα διπλό.

Έπεσε δε, στο 12-6, ενώ η Φενέρμπαχτσε έφτασε στο 8-10.

Όσος ρυθμός έλειπε από τους “ερυθρόλευκους” στην επίθεση, άλλη τόση ενέργεια επιστράτευσαν στην άμυνα, με το ξεκίνημα του αγώνα. Παρά την εκκίνηση με 1/5 σουτ, και το 6-2 μετά από 4 λεπτά, ο Ολυμπιακός πήρε μπροστά και με 10-1 επιμέρους σκορ στο τελευταίο δίλεπτο, προσπέρασε 17-11.

Ο Γιώργος Πρίντεζης ήταν η έκπληξη, από πλευράς σκορ για τον Ολυμπιακό που πρόλαβε να πετύχει 12 στο ημίχρονο, σε 10:38 συμμετοχής! Μάλιστα πέτυχε το δεύτερο τρίποντο για το προσπέρασμα, 22-20 ενώ μέχρι εκείνη την ώρα η ελληνική ομάδα είχε 1/9.

Στην αμέσως επόμενη φάση, τραυματίστηκε ο Σακίλ ΜακΚίσικ, σε μια απουσία για τον Ολυμπιακό που θα φαινόταν λίγο αργότερα, καθώς έλλειψαν τα γρήγορα πόδια του στην άμυνα.

Δίχως τον Ντε Κολό, για το οργανωτικό κομμάτι, αλλά και τον επίσης τραυματία Βέσελι, η Φενέρμπαχτσε βρήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο τρόπο να φτάνει στο καλάθι με το transition. γρήγορη εκδήλωση επιθέσεων, με τον Πιέρια Χένρι και τον Ακίλε Πολονάρα να συμβάλλουν στο σκορ.

Τελικά η τουρκική ομάδα προσπέρασε 34-32 με 2:56 σε ένα σημαντικό σημείο του αγώνα, διότι τότε αποβλήθηκε ο προπονητής του Ολυμπιακού, Γιώργος Μπαρτζώκας με δύο τεχνικές ποινές!

Ο Ολυμπιακός όμως έκλεισε το πρώτο μισό με 7-2 και προβάδισμα 39-36 μολονότι στο 20άλεπτο δεν είχαν σκοράρει οι δύο πρώτοι σκόρερ του στη σεζόν, Τάιλερ Ντόρσεϊ και Σάσα Βεζένκοφ!

Είχε όμως, πλην του Πρίντεζη, παραγωγικό τον Παπανικολάου (9π.) και πολύ θετικό τον Σλούκα.

Το κακό ήταν ότι οι “ερυθρόλευκοι” έχασαν τη συγκέντρωσή τους στην τρίτη περίοδο, στο αμυντικό κομμάτι του αγώνα.

Με την ώθηση του κοινού της, η Φενέρμπαχτσε έβγαλε ενέργεια, συνέχισε να κυκλοφορεί καλά την μπάλα κι έδωσε ρεσιτάλ από τα 6,75μ. με 7/9 τρίποντα σε αυτό το δεκάλεπτο!

Βέβαια κι ο Ολυμπιακός είχε 4/5, μάλιστα με τα πρώτα καλάθια του Τάιλερ Ντόρσεϊ για νέο προσπέρασμα, 52-50 στα μισά.

Δεν αρκούσαν όμως, αφού με παθητικό στην άμυνα 30 πόντους, βρέθηκαν ξαφνικά να κυνηγάνε διαφορά που έμελλε να μεγαλώσει περισσότερο στις αρχές της τέταρτης περιόδου.

www.allstarbasket.grΤα 9 λάθη του Ολυμπιακού μόνο στην τρίτη περίοδο (έναντι μόλις 3 στο πρώτο 20άλεπτο!) έδωσαν 17 πόντους στη Φενέρμπαχτσε που είχε πλέον ξεπεράσει για τα καλά τις απουσίες τόσο βασικών της παικτών!

Το “μομέντουμ” είχε περάσει για τα καλά προς την πλευρά της ομάδας του Σάσα Τζόρτζεβιτς, που έφτασε στο +15 74-59 με 8:12 για τη λήξη του αγώνα, μετρώντας 9/12 τρίποντα σε 11:48 στο δεύτερο μισό!

O Νταϊσόν Πιέρ πέτυχε 8 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Χένρι μοίραζε απλόχερα ασίστ και λίγο αργότερα, μπήκαν στο “παιχνίδι” κι ο Γκούντουριτς με τον Μαχμούτογλου, με τη Φενέρμπαχτσε να μοιάζει να παίζει… ρολόι έξω από τη γραμμή του τριπόντου, βρίσκοντας εύκολα σουτ.

Ο Ολυμπιακός δεν έβαλε τη μπάλα στη ρακέτα, είχε χάσει πλέον τον έλεγχο του αγώνα, λόγω της διαρκούς αμυντικής του ανισορρπίας κι άφησε τη διαφορά να αγγίξει τους 20 πόντους 84-65 με 3:37 για τη λήξη.

Ο Μαχμούτογλου, με 12 από τους 17 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, έστειλε τη διαφορά στους 20, 89-69 με 02:15.

Ο Ολυμπιακός μείωσε απλά με τρίποντα (2) του Ντόρσεϊ και του Βεζένκοφ στο τελικό 94-80.

Τα δεκάλεπτα: 11-17, 36-39, 66-59, 94-80

Φενέρμπαχτσε-Ολυμπιακός: Αποβλήθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώκας

Φενέρμπαχτσε-Ολυμπιακός: Αντάλλαξαν φανέλες Σλούκας-Μαχμούτογλου (pics)

EuroLeague 2021/22: Πρόγραμμα – Αποτελέσματα

EuroLeague 2021/22: Βαθμολογία

Novasports: Οι μεταδόσεις σε Euroleague, EuroCup, NCAA