Την ήττα με 100-74 γνώρισε την Παρασκευή ο Παναθηναϊκός από τη Φενέρμπαχτσε στην Κωνσταντινούπολη, στο ντεμπούτο του Όντεντ Κάτας στον πάγκο του.

Προφανώς μέσα σε μια μέρα, ο Ισραηλινός προπονητής δεν θα μπορούσε να κάνει τις παρεμβάσεις που θα άλλαζαν τη μοίρα των “πράσινων” στη χειρότερη σεζόν τους στη Euroleague, αφού έφτασαν στο 6-13.

Πόσο μάλλον, όταν έπαιζε στην έδρα της ομάδας με το μεγαλύτερο ενεργό σερί νικών στη διοργάνωση, Φενέρμπαχτσε η οποία με την πέμπτη συνεχόμενη νίκη της έφτασε το ρεκόρ της στο 10-10. ώστε να

Το βασικότερο πρόβλημα του Παναθηναϊκού ήταν η αδυναμία του στην άμυνα, που επέτρεψε στην, έως τη 19η αγωνιστική, χειρότερη επίθεση της Euroleague, Φενέρμπαχτσε, να έχει 15/24 τρίποντα (έναντι 6/23!) και να φτάσει στον φετινό της μέσο όρο πόντων (74,58) από την τρίτη περίοδο όταν έστειλε τη διαφορά στο +24, 74-50!

Η ομάδα του Κοκόσκοβ έκανε νέο φετινό ρεκόρ πόντων με τους 100 στον Παναθηναϊκό, λίγες μέρες μετά τους 96 που είχε πετύχει στην Μπασκόνια πιστοποιώντας την αγωνιστική της βελτίωση.

Με ένα εφιαλτικό, δεύτερο πεντάλεπτο, ο Παναθηναϊκός βρέθηκε 19 πόντους πίσω στο σκορ, 31-12 στην πρώτη περίοδο!

Η Φενέρμπαχτσε έκανε από 13-12 κι έπειτα, 18-0 σερί σε 4:41 με την ελληνική ομάδα να κάνει 7 λάθη, να’χει ήδη 6 λάθη και… 14 χαμένα σουτ!

Είχαν σκοράρει δε στα πρώτα δέκα λεπτά, μόνον οι Σαντ Ρος (8π.)-Παπαγιάννης (4π.)!

Ο Κάτας δοκίμασε λίγο πιο ευέλικτο σχήμα για να απαντήσει την ταχύτητα με την οποία έπαιζε η ομάδα του Κοκόσκοβ κι η αλήθεια είναι ότι του βγήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με τον Άαρον Γουάιτ να σημειώνει 8 πόντους και τη συνδρομή του Μήτογλου, ο Παναθηναϊκός μείωσε στους δέκα.

Όμως ο Νεμάνια Νέντοβιτς δεν είχε βρει στόχο (0/2 διπ., 0/3 τριπ.) παρά μόνο με 2/2 βολές, η αστοχία από την περίμετρο παρέμεινε (3/12 τριπ.) και έτσι οι “πράσινοι” δεν εκμεταλλεύτηκαν τα 9 επιθετικά ριμπάουντ που πήραν.

Ο Σέρβος τελείωσε με 6 πόντους έχοντας… 1/9 σουτ, λίγες μέρες μετά το ρεσιτάλ με τους 33 στη Βιλερμπάν!

Η Φενέρμπαχτσε προηγήθηκε τελικά με 48-34 στο ημίχρονο, με τους Ντε Κολό-Μπράουν, να παίρνουν τη “σκυτάλη” από τους Γκούντουριτς-Βέσελι, που ‘χαν κάνει την πιο μεγάλη ζημιά στην πρώτη περίοδο.

allstarbasket.grΜάλιστα ο Μάρκο Γκούντουριτς, συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στην τρίτη περίοδο η οποία ανήκει ολοκληρωτικά στη Φενέρμπαχτσε. Έκανε δε, φετινό ατομικό ρεκόρ με τους 18 του πόντους.

Δεν είναι τυχαίο πώς από τη στιγμή που επέστρεψε ο Σέρβος στην τουρκική ομάδα από το ΝΒΑ, άρχισε το σερί νικών της που έφτασε στις πέντε με αυτήν την Παρασκευής επί του Παναθηναϊκού!

Η διαφορά έφτασε στους 24 πόντους, 74-50 χάρη στην τεράστια διαφορά ευστοχία που είχαν οι δύο ομάδες. Οι Τούρκοι είχαν στην τρίτη περίοδο 5/7 τρίποντα και ο Παναθηναϊκός, 1/6 και απλά μείωσε με ένα γρήγορο 5-0 στο 74-55 στα 30:00.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να σουτάρουν από την περίμετρο με… ποσοστά για όσκαρ και για αυτό έφτασαν έως το +30, 100-70 στο φετινό ρεκόρ πόντων τους, έχοντας πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων κι άλλους δύο στο όριο!

Ο Παναθηναϊκός μείωσε τελικά στο 100-74, που συνιστά, όμως τη βαρύτερη φετινή του ήττα στη διοργάνωση.

Προηγούμενη ήταν αυτή στη Γαλλία από τη Βιλερμπάν με 97-73.

Τα δεκάλεπτα: 31-12, 48-34, 74-55, 100-74

Οι ευχές της Μακάμπι Τελ Αβίβ στον Όντεντ Κάτας για το ντεμπούτο του! (pic)