Ζενίτ

Η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης νίκησε πιο δύσκολα από ότι δείχνει το τελικό 77-65 τη Ζαλγκίρις Κάουνας και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, στην 20ή αγωνιστική της Euroleague.

Τι και αν η Ζαλγκίρις έχει την τρίτη καλύτερη επίθεση στη φετινή διοργάνωση πίσω μόνο από ΤΣΣΚΑ Μόσχας και Μπαρτσελόνα; Η Ζενίτ βρήκε τον τρόπο να της κόψει τον… αέρα.

Ο αγώνας στο πρώτο ημίχρονο δεν είχε και το καλύτερο θέαμα με τις ομάδες να μένουν αρκετά χαμηλά στο σκορ, σκοράροντας από 36 πόντους η κάθε μία στην ανάπαυλα.

Όμως, μέσα από την σκληρή της άμυνα η ρωσική ομάδα κατάφερε να βρει ρυθμό και στην επίθεση, στο δεύτερο ημίχρονο. Με τον Γκουντάιτις (15 π., 8 ριμπ.) να κάνει ό,τι θέλει τους ψηλούς της Ζαλγκίρις και τον Πονίτκα να τον συμπληρώνει ιδανικά (15 π., 6 ριμπ.) η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ ανέβασε την υπέρ της διαφορά στο +7 (49-56).

Η ομάδα του Μάρτιν Σίλερ πλήρωσε το άσχημο ποσοστό της πίσω από την γραμμή του τριπόντου (5/18), ενώ από την άλλη η Ζενίτ κατάφερε να βρει τις λύσεις που χρειαζόταν με δίποντα και βολές (22/26 βολ.).

Οι Ρώσοι στην τελευταία περίοδο διατήρησαν με σχετική ευκολία το προβάδισμά τους και τελικά πήραν τη νίκη και έκαναν το 2-0 στη φετινή σειρά τους με τους Λιθουανούς, κάτι που σημαίνει ότι σε περίπτωση ισοβαθμίας θα είναι εκείνοι που θα έχουν το πλεονέκτημα.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 36-36, 56-49, 77-65