Περιστέρι

Το Περιστέρι υποδέχεται απόψε (3/11, 19:00) τη λευκορωσική Τσμόκι Μινσκ στο “Ανδρέας Παπανδρέου”, για την 4η αγωνιστική του FIBA Europe Cup.

Η ομάδα της δυτικής Αττικής προέρχεται από τη σπουδαία νίκη επί του ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη.

Το Περιστέρι έχει ρεκόρ 1-2, ενώ η Τσμόκι Μινσκ 2-1, επομένως η νίκη είναι επιτακτική.

Στο ματς της Λευκορωσίας είχε αγγίξει μία σημαντική ανατροπή, όμως τελικά έφυγε με σκυμμένο κεφάλι (87-85).

Έπειτα, ακολούθησαν οι εντός έδρας αναμετρήσεις με Μπάκεν Μπέαρς (νίκη 85-83) και Κράιλσχαϊμ (ήττα 66-76).

Τι δήλωσε ο Δημήτρης Ρώσσης, συνεργάτης του Σωτήρη Μανωλόπουλου:

“Χρειαζόμαστε τη νίκη με την Τσμόκι στο γήπεδο μας, ώστε να μείνουμε στο παιχνίδι της πρόκρισης, μετά τις δυο ήττες του πρώτου γύρου.

Η νίκη στη Θεσσαλονίκη επί του ΠΑΟΚ μάς δίνει μία μικρή ώθηση, αλλά το παιχνίδι του πρώτου γύρου στο Μινσκ και η ήττα στην παράταση αποτελούν -νομίζω- μεγαλύτερο κίνητρο για μας.

H Τσμόκι είναι μία συμπαγής ομάδα, που θα παλέψει και τα 40 λεπτά, και εμείς θα πρέπει να είμαστε πιο δυνατοί στις προσωπικές μονομαχίες και πιο συγκεντρωμένοι στο πλάνο μας σε άμυνα και επίθεση για να φτάσουμε στη νίκη”.

Δείτε τον αγώνα εδώ:

Περιστέρι: Το πρόγραμμα, τα αποτελέσματα και η βαθμολογία στον όμιλό του στο FEC