www.allstarbasket.gr

Ολοκληρώθηκαν απόψε, Παρασκευή (30/09) τα προκριματικά του FIBA Europe Cup, με έπαθλο επτά εισιτήρια για τους ομίλους της κανονικής περιόδου, τα οποία πήραν οι νικητές των τεσσάρων προκριματικών γκρουπ και τρεις ηττημένοι των τελικών.

Διεξήχθησαν τέσσερις προκριματικοί όμιλοι σε τέσσερις χώρες, σε έναν εκ των οποίων βρισκόταν και ο Άρης, που ηττήθηκε με 72-83 από τη λιθουανική Γουλβς στη Βουλγαρία και έμεινε εκτός συνέχειας.

Δείτε το πανόραμα των προκριματικών:

Α’ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟ ΓΚΡΟΥΠ

Μιτρόβιτσα, Κόσοβο

Τρίτη 27/09

ΑΕΚ Λάρνακας-Θορ Θόρλακσχοφν (Ισλανδία) 77-68

Γκέτιγκεν (Γερμανία)-Τρέπτσα (Κόσοβο) 76-62

Τετάρτη 28/09

3.ΑΕΚ Λάρνακας-Αντβέρπ (Βέλγιο) 60-76

4.Γκέτιγκεν (Γερμανία)-Σπόρτινγκ Λισαβώνας (Πορτογαλία) 83-84

Παρασκευή 30/09

Τελικός

21:00 Σπόρτινγκ Λισαβώνας (Πορτογαλία)-Αντβέρπ (Βέλγιο) 98-85

Σημείωση: ο νικητής του γκρουπ A’ τοποθετείται στον G όμιλο της κανονικής περιόδου, όπου θα αντιμετωπίσει τις Βλότσλαβεκ (Πολωνία), Κάρχου (Φινλανδία), Κέρμεντ (Ουγγαρία).

 

Β’ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟ ΓΚΡΟΥΠ

Γιονάβα, Λιθουανία

Τρίτη 27/09

Κάλεβ Κράμο (Εσθονία)-Τσεντεβίτα Τζούνιορ (Κροατία) 93-73

Κραϊόβα (Ρουμανία)-CBET Γιονάβα (Λιθουανία) 65-59

Τετάρτη 28/09

3.Κάλεβ Κράμο (Εσθονία)-Πρίστινα (Κόσοβο) 98-61

4.Κραϊόβα (Ρουμανία)-Κάπφενμπεργκ (Αυστρία) 71-55

Παρασκευή 30/09

Τελικός

19:00 Κραϊόβα (Ρουμανία)-Κάλεβ Κράμο (Εσθονία) 79-84

Σημείωση: ο νικητής του γκρουπ Β’ τοποθετείται στον F όμιλο της κανονικής περιόδου, όπου θα αντιμετωπίσει τις Χρόνιγκεν (Ολλανδία), Μπρίντιζι (Ιταλία) Μπουντιβέλνικ (Ουκρανία).

 

Γ’ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟ ΓΚΡΟΥΠ

Σαμόκοβ, Βουλγαρία

Τρίτη 27/09

18:00 Άρης- Γουλβς (Λιθουανία) 72-83

Τετάρτη 28/09

  1. Κατάγια (Φινλανδία)-Χάποελ Χάιφα (Ισραήλ) 64-75
  2. Γουλβς (Λιθουανία)-Ρίλσκι (Βουλγαρία) 76-91

Παρασκευή 30/09

Τελικός

20:00 Ρίλσκι (Βουλγαρία)-Χάποελ Χάιφα (Ισραήλ) 61-68

Σημείωση: ο νικητής του γκρουπ Γ’ τοποθετείται στον Β’ όμιλο της κανονικής περιόδου, όπου θα αντιμετωπίσει τις Γκαζιαντέπ (Τουρκία), Γκμούντεν (Αυστρία) και μια από τις ηττημένες των τελικών των προκριματικών γκρουπ.

 

Δ’ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟ ΓΚΡΟΥΠ

Σολέ, Γαλλία

Τρίτη 27/09

Τσάρνι Σλουπσκ (Πολωνία)-Γιάμτλαντ (Σουηδία) 83-73

Τετάρτη 28/09

  1. Τσάρνι Σλουπσκ (Πολωνία)-Λέιντεν (Ολλανδία) 74-78
  2. Μπεσίκτας (Τουρκία)-Σολέ (Γαλλία) 62-93

Παρασκευή 30/09

Τελικός

21:00 Λέιντεν (Ολλανδία)-Σολέ (Γαλλία) 59-71

Σημείωση: ο νικητής του γκρουπ Δ’ τοποθετείται στον Ε’ όμιλο της κανονικής περιόδου, όπου θα αντιμετωπίσει τις Οραντέα (Ρουμανία), Μαλίν (Βέλγιο) και μια από τις ηττημένες των τελικών των προκριματικών γκρουπ.

 

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

εισάγετε το σχόλιό σας!
παρακαλώ εισάγετε το όνομά σας εδώ

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Akismet για να μειώσει τα ανεπιθύμητα σχόλια. Μάθετε πώς υφίστανται επεξεργασία τα δεδομένα των σχολίων σας.