Νότε

Ο Άρης δεν κατάφερε να διεκδικήσει την πρόκριση στους ομίλους του FIBA Europe Cup, αφού ηττήθηκε με 72-83 από τη λιθουανική Γουλβς, στο Σαμόκοβ της Βουλγαρίας και έμεινε εκτός ευρωπαϊκών διοργανώσεων.

Η Γουλβς θα παίξει την Τετάρτη (28/9) με τη βουλγαρική Ρίλσκι, “οικοδέσποινα” του γκρουπ.

Από αυτό το ζευγάρι ο νικητής θα παίξει στον τελικό της Παρασκευής (30/9) με τον νικητή του Κατάγια (Φινλανδία)-Χάποελ Χάιφα (Ισραήλ) που παίζουν την Τετάρτη (28/9).

Με μπροστάρηδες τους Τζέι Ντι Νότε και Τζος Χάγκινς, η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη ήταν καλύτερη στο πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 21-15.

Στη δεύτερη περίοδο, η λιθουανική ομάδα πέτυχε 29 πόντους και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε ισόπαλο 44-44, με τον Άντας Γιουσκεβίτσιους να έχει φτάσει ήδη τους 18 πόντους με 5/7 τρίποντα.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Χόρκλερ να αποβάλλεται με 5 φάουλ και την Γουλβς να προηγείται με 59-61.

Στην τέταρτη περίοδο η ομάδα του Ρίμας Κουρτινάιτις δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα και λίγο πριν το τέλος έφτασε και στο +14 (69-83), πριν το τελικό 72-83.

Ο Άρης δεν έβρισκε λύσεις, αφού παρά τη σταθερή απόδοση του Βασίλη Καββαδά (11π., 12ρ.), ο Νότε (18π. με 7/21 σουτ) ήταν άστοχος και ο Χάγκινς (16π. με 5/7 σουτ) δεν πήρε προσπάθειες στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Βασίλης Τολιόπουλος είχε 11 πόντους με 2/9 τρίποντα.

Αντίθετα, η Γουλβς παρά την… αφλογιστία του Γιουσκεβίτσιους (20π., τους 18 στο Α’ ημίχρονο) στο δεύτερο εικοσάλεπτο, πήρε πολλές βοήθειες από τους Μινιότας (20π., 12ρ.), Κέιβερ (11π., 5ασ.), Μπερούτσκα (10π.) και έφτασε δίκαια στη νίκη-πρόκριση στον επόμενο γύρο των προκριματικών του FIBA Europe Cup.

Ο Άρης τελείωσε τον αγώνα με 8/24 τρίποντα, έκανε 18 λάθη για μόλις 9 ασίστ και αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα με πρώτο τον Άρη: 21-15, 44-44, 59-61, 72-83