Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στα φιλικά, πέτυχε το βράδυ της Τρίτης (15/09) ο Παναθηναϊκός. Επικράτησε της Ρίτας Βίλνιους με 75-67 σε αγώνα που έγινε στη λιθουανική πρωτεύουσα.

Με κορυφαίο τον Νεμάνια Νέντοβιτς που έδωσε ένα προσωπικό ρεσιτάλ στην τρίτη περίοδο, η ελληνική ομάδα ξεπέρασε και τους 20 πόντους διαφοράς, δείχνοντας την υπεροχή της.

Με τις πολλές αλλαγές και το μοίρασμα του χρόνου, βέβαια, στο τέλος η ομάδα του Γιώργου Βόβορα είδε τους Λιθουανούς να πλησιάζουν στους τέσσερις πόντους, όμως δύο καλές άμυνες έβαλαν τέλος στις ελπίδες της Ρίτας Βίλνιους για μια φιλική νίκη γοήτρου!

Η εξέλιξη του αγώνα

Σαφώς ανώτερος από τους Λιθουανούς, ο Παναθηναϊκός διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα και κυρίως, το προβάδισμα στο σκορ σε όλο το πρώτο μέρος.

Όταν μάλιστα βελτίωσε τις επιστροφές του και περιόρισε τις γρήγορες επιθέσεις από τους Αμερικανούς γκαρντ της Ρίτας, έχτισε πιο μεγάλο προβάδισμα.

Στην αρχή προηγήθηκε με 17-11 και 22-19 στο δεκάλεπτο, κι όταν η Ρίτας ισοφάρισε 24-24, απάντησε με 9-0 σερί.

Έφτασε δε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό για πρώτη φορά, με 3:16 για το εικοσάλεπτο, 36-26 κι η μέγιστη τιμή της, ήταν το +11, 39-28 με τρίποντο του Περσίδη.

Ήδη ο Γιώργος Βόβορας είχε προλάβει να μοιράσει αρκετά το χρόνο συμμετοχής, καθώς πλην του Περσίδη είχαν παίξει τόσο ο Καλαϊτζάκης όσο και ο Δίπλαρος.

Στην τρίτη περίοδο ο Νεμάνια Νέντοβιτς έδειξε την κλάση του, καθώς με συνεχόμενες προσωπικές φάσεις, έστειλε τη διαφορά στους 20 πόντους! Συγκεκριμένα ο Σέρβος πέτυχε 13 συνεχόμενους πόντους για να μετατρέψει το 43-31 του Παναθηναϊκού σε 56-37.

Με το πρώτο καλάθι δε του Γουάιτ στον αγώνα, ο Παναθηναϊκός πήγε στο +21, 58-37 για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 64-45.

Τα τρίποντα του Ντεμέτριους Τζάκσον στην αρχή της τελευταίας περιόδου, έδωσαν ώθηση στους γηπεδούχους. Ολοκλήρωσαν 10-0 σερί σε περίπου 2,5 λεπτά αγώνα και μείωσαν 55-64!

Ο Παναθηναϊκός κινδύνευσε στο τέλος, αφού η Ρίτας μείωσε έως τους τέσσερις πόντους, 67-71, με 70 δευτερόλεπτα για τη λήξη, αλλά δεν ολοκλήρωσε την επιστροφή της στο ματς. Ο Παναθηναϊκός έβγαλε τις άμυνες που χρειάστηκε για να πάρει τη δεύτερη συνεχόμενη φιλική του νίκη με 75-67.

Ο Παναθηναϊκός αγωνίστηκε δίχως τον Χάουαρντ Σαντ Ρος, που προέρχεται από διάστρεμμα και τον Ιωάννη Παπαπέτρου που είχε ενοχλήσεις στη μέση.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 31-41, 45-64, 67-75

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Βόβορας): Παπαγιάννης 9 (2 κοψ.), Μποχωρίδης 6, Όγκουστ 6, Δίπλαρος, Κασελάκης 3 (1), Καλαϊτζάκης 7 (1), Φόστερ 4, Περσίδης 3 (1), Νέντοβιτς 18 (3), Γουάιτ 6 (5 κλεψίματα), Μήτογλου 4, Μπεντίλ 3 (1), Τζάκσον 6 (1 τριπ., 5 ασίστ).

ΡΙΤΑΣ ΒΙΛΝΙΟΥΣ (Καΐρις): Γκάουντλοκ 19 (3), ΜακΚάλαφ, Μπιτσκάουσκις, Γκεντράιτις, Ρεντζεβίτσιους 2, Ντούλκις, Ουλέτσκας, Τζάκσον 24 (3), Μαρτσουλιόνις, Έχοντας 6, Γκιρτζιούνας, Κίτσινγκ 2, Γκούστις 8, Μπουτκεβίτσιους 6.