Την ήττα με 74-57 από τη Βιλερμπάν, γνώρισε την Τρίτη (15/09) στη Βαλένθια ο Ολυμπιακός, στον πρώτο ημιτελικό του preseason tour της Euroleague.

Ασφαλώς, ανέτοιμος, ο Ολυμπιακός ήταν πολύ άστοχος (1/14 τρίποντα), σε αντίθεση με τη Βιλερμπάν (12/28 τριπ.) δυσκολεύτηκε να βγάλει συνεργασίες και καθυστέρησε να μπει στο πνεύμα που ζητάει ο προπονητής του.

Κι αν περιόρισε τα λάθη ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, έδωσε πολλά σουτ στους Γάλλους με τους Φρίμαν – Καουντί, να του κάνουν τη ζημιά.

Η εξέλιξη του αγώνα

O Ολυμπιακός άρχισε με προβάδισμα 6-0 τον αγώνα στη Fondeta με την έμφαση στην άμυνα, να είναι παραπάνω από καταφανής! Η ανανεωμένη Βιλερμπάν απάντησε γρήγορα, προσπάθησε να χτυπήσει στην ταχύτητα τον Ολυμπιακό κυρίως με τον Νόρις Κόουλ.

Οι Γάλλοι έκαναν 14-4 επιμέρους σκορ και τελικά προηγήθηκαν με 14 -12 στο δεκάλεπτο.

Δείτε ένα καλάθι του Σακίλ ΜακΚίσικ στην πρώτη περίοδο:

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έκαναν πολλά λάθη, ειδικά σε αυτήν την περίοδο και σε συνδυασμό με την αστοχία από μακρινή απόσταση, έμειναν χαμηλά στο σκορ.

Είναι χαρακτηριστικό ότι είχαν 0/5 τρίποντα στο πρώτο 20άλεπτο, αλλά η εικόνα είναι απολύτως λογική, αν αναλογιστούμε ότι πρόκειται για πρώτο παιχνίδι επιπέδου Euroleague.

Ίσως κι η ανυπομονησία ορισμένων να βγουν και να βρουν ρυθμό έκανε τη “ζημιά” καθώς κι Μπαρτζώκας, είπε στην ανάπαυλα ότι “πήγαμε σε συνεργασίες δύο παικτών, αντί να επιδιώκουμε συνεργασίες των πέντε”!

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός διόρθωσε αρκετά την εικόνα του στην επίθεση, έψαξε καλύτερα τις λύσεις, βρήκε το πρώτο του τρίποντο από τον ΜακΚίσικ, αλλά η Βιλερμπάν διατήρησε το προβάδισμα με τη δική της επίθεση.

Ο Φρίμαν έκανε ζημιά με 9 πόντους από 3/4 τρίποντα, ενώ ο Μουσταφά Φολ είχε πάλι 100% (3/3) για να αναδειχθεί σε δεύτερος σκόρερ της ομάδας του Τι Τζέι Πάρκερ, μέχρι το 30, με 12 πόντους.

Η ελληνική ομάδα έκανε κακή τελευταία περίοδο, αδυνατούσε να βρει μακρινό σουτ και μόνο οι δύο ψηλοί κατόρθωσαν να αποτελέσουν συνεπή απειλή για το αντίπαλο καλάθι.

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 32-25, 55-45, 74-57

Πρώτοι σκόρερ των Γάλλων ήταν οι Φρίμαν (14π. με 4/6 τριπ.), Κόουλ (12π.), Φολ (12π.), Λάιτι (11π. με 3 τριπ.).

Για τον Ολυμπιακό μόνο ο Οκτάβιους Έλις (12π.) και ο Χασάν Μάρτιν (10π.) ήταν διψήφιοι.

Ο Μάρτιν πήρε 10 ριμπάουντ, ενώ ο Κώστας Σλούκας είχε 8 πόντους-5 ασίστ.

Ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε δίχως τον Λιβιό Ζαν Σαρλ, ο οποίος δεν θα παίξει ούτε την Τετάρτη, στον μικρό τελικό του τουρνουά (18:30) με τον ηττημένο του Βαλένθια-Μπάγερν Μονάχου.