Η Ανγκόλα νίκησε με 80-70 τις Φιλιππίνες στη Μανίλα την Κυριακή κι έμεινε “ζωντανή” στη μάχη της πρόκρισης στους “16” από τον 1ο όμιλο.

Στην τρίτη και τελευταία αγωνιστική του ομίλου, την Τρίτη (29/8) οι Φιλιππίνες (0-2) παίζουν με την Ιταλία (1-1) και η Ανγκόλα (1-1) με τη Δομινικανή Δημοκρατία (2-0).

Σε περίπτωση τριπλής ισοβαθμίας στις 2 νίκες ή στη 1 νίκη, παίζουν ρόλο οι διαφορές στους αγώνες των ομάδων που ισοβαθμούν.

Η Ανγκόλα θέλει μόνο νίκη επί της Δομινικανής Δημοκρατίας, καθώς δεν θα υπάρχει σενάριο να είναι πρώτη σε ενδεχόμενη τριπλή ισοβαθμία με Ιταλία και Φιλιππίνες που της δίνει την καλύτερη θέση, αφού έχασε με 14 από την Ιταλία και νίκησε με 10 τις Φιλιππίνες.

Οι δε Φιλιππίνες θέλουν νίκη με 12+ πόντους επί της Ιταλίας για να περάσουν ως δεύτερες του ομίλου, στο ίδιο σενάριο, της τριπλής ισοβαθμίας στη 1 νίκη.

Μέχρι τον συγκεκριμένο αγώνα, σήμερα, καμία ομάδα από την Αφρική ή την Ασία δεν είχε σημειώσει νίκη έως τώρα στο Παγκόσμιο Κύπελλο!

Λίγη ώρα αργότερα, η Ιαπωνία έγινε η πρώτη ασιατική ομάδα με νίκη, με το 98-88 επί της Φινλανδίας!

Η ομάδα του Ισπανού προπονητή Χοσέ Κλαρός, έλεγξε τον αγώνα από το Β’ δεκάλεπτο, γυρίζοντας από το -7 (12-19) του Α’, χάρη στην κυριαρχία της στο ριμπάουντ αλλά και τα τρίποντα του Γκονσάλβες.

Άρχισε σιγά-σιγά να σταθεροποιεί την υπέρ της διαφορά, απέναντι σε μια πολύ άστοχη ομάδα, όπως οι συνδιοργανωτές Φιλιππινέζοι κι έφτασε στο +16, 73-57 με 3:39 για το τέλος.

Οι γηπεδούχοι έκαναν 11-0 για να μειώσουν 68-73, όμως το τρίποντο του Ντομίνγκος στο τελευταίο λεπτό σφράγισε την τύχη του αγώνα.

Ο Μπρούνο Φερνάντο των Ατλάντα Χοκς είχε 14 πόντους-7 ριμπάουντ για την Ανγκόλα, ενώ ο Ζέρσον Γκονσάλβες είχε 17 πόντους με 4/8 τρίποντα.

Ο νέος παίκτης του Άρη, Σίλβιο Ντε Σόουζα είχε θετική παρουσία με 10 πόντους σε 10 λεπτά, (με 4/5 σουτ, 2/5 βολές) αλλά αποβλήθηκε με 5 φάουλ, ενώ κι ο Ζέρσον Ντομίνγκος συνέβαλε με 15 πόντους και 7 ασίστ.

Ο Τζόρνταν Κλάρκσον πέτυχε μεν 21 πόντους για τις Φιλιππίνες, αλλά με 7/22 σουτ.