Το αυτονόητο έκανε η Λιθουανία κερδίζοντας εύκολα (96-66) το Μεξικό και πέτυχε το «2 στα 2» στον 4ο όμιλο, που διασταυρώνεται στην επόμενη φάση με την ελληνική ομάδα.

Οι παίκτες του Κάζις Μακσβίτις έδειξαν από την πρώτη περίοδο τα… δόντια τους (32-17 στο 10’) και «σφραγγάλισαν» τον αντίπαλο τους.

Με τον Ρόκας Γιοκουμπάιτις σε ρόλο οργανωτή και ενίοτε εκτελεστή, τον Μιντάουγκας Κουζμίνσκας της ΑΕΚ να δίνει λύσεις και τον Γιόνας Βαλαντσιούνας να κυριαρχεί στις δυο ρακέτες οι Λιθουανοί διεύρυναν  τη διαφορά τους (53-34 στο 20’) στο τέλος του πρώτου μέρους.

Οι πόντοι που βρήκε το Μεξικό από τον Γκαμπεριέλ Τζιρόν και τους Πάκο Κρουζ και Ίσραελ Γκουτιέρεζ δεν ήταν αρκετοί για να τους επιτρέψουν να γυρίσουν στο ματς στο δεύτερο μέρος με συνέπεια η διαφορά να διευρυνθεί (76-51 στο 30’) μετατρέποντας το τελευταίο 10λεπτο σε τυπική διαδικασία.

Άλλωστε, ο Πολ Στολ, ένας παίκτης απειλή για κάθε αντίπαλο δεν σκόραρε σε 22.43 λεπτά συμμετοχής, γεγονός που έφερε πολύ πιο γρήγορα την κατάρρευση των Μεξικανών στο παιχνίδι.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ματσόνι, Κρέγιτς, Πάεζ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 32-17, 53-34, 76-51, 96-66.