Με ρεκόρ 2-1 πέρασε στους “16” του Παγκοσμίου Κυπέλλου η Ιταλία, που νίκησε την Τρίτη τις Φιλιππίνες στη Μανίλα με 90-83, πιο εύκολα από όσο δείχνει η τελική διαφορά.

Η ομάδα του Ποτσέκο έφτασε έως το +17, 88-71 με 3:10 για το τέλος, κι οι συνδιοργανωτές του Παγκοσμίου, μείωσαν “για την τιμή των όπλων”, στον τελευταίο αγώνα του 1ου ομίλου, όπου η Δομινικανή Δημοκρατία ήταν στην κορυφή με ρεκόρ 3-0.

Οι Φιλιππίνες ήθελαν νίκη με +12 πόντους για να προκριθούν από τη 2η θέση.

Τελείωσαν τον όμιλο με 0-3, συνεχίζοντας την κακή παράδοση όταν διοργανώνουν Παγκόσμιο Κύπελλο, καθώς και το 1978 έκλεισαν τη διοργάνωση με ρεκόρ 0-8!

Με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο, που άφησε ελεύθερα σουτ στους γηπεδούχους (5/9 τριπ.), η Ιταλία ήταν πολύ καλύτερη των Φιλιππίνων, πληρέστερη, πιο ποιοτική και έπαιξε πολύ καλύτερο και ομαδικό μπάσκετ.

Είχε δε 17/41 τρίποντα, απέναντι στα 10/29 των Φιλιππίνων, που άρχισαν τον αγώνα με 6/10 σε 11 λεπτά, αλλά στη συνέχεια είχαν 4/19.

Οι δύο συμπαίκτες τους Γιούτα Τζαζ, Σιμόνε Φοντέκιο και Τζόρνταν Κλάρκσον ήταν πρώτοι σκόρερ των δύο ομάδων. Ο Ιταλός πέτυχε 18 με 5/17 σουτ (3/11 τριπ.), ενώ ο Αμερικανοφιλιππινέζος είχε 23 πόντους με 8/20 σουτ, τα 1/7 τρίποντα.

Οι Ιταλοί είχαν άλλους πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων με τον Παγιόλα να βάζει 9 με τρία τρίποντα στη Γ΄ περίοδο όταν η διαφορά άρχισε να πλησιάζει στους 20 πόντους.

Ο Σπίσου είχε 13 πόντους με 9 ασίστ κι ο Τονούτ άλλους 13, ενώ ο Ρίτσι έφτασε στους 14.

Ο Ράμος με 14 ήταν ο δεύτερος διψήφιος σκόρερ των Φιλιππίνων.

Οι Ιταλοί δεν χρησιμοποίησαν καθόλου τους Πρότσιντα, Σπανιόλο, Ντιούφ.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 39-48, 60-73, 83-90