Με το πόδι στο… γκάζι ήταν η Λιθουανία και παρέσυρε (91-71) το Μαυροβούνιο στο φινάλε της πρώτης φάσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου και με τρεις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια προχώρησε στους «16», όπου θα περιμένει την Ελλάδα εφόσον ξεπεράσει η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη το εμπόδιο της Νέας Ζηλανδίας.

Ο Νίκολα Βούτσεβιτς μπόρεσε να κρατήσει το Μαυροβούνιο μέσα στο παιχνίδι στο πρώτο 10λεπτο όπου είχε και το προβάδισμα με 27-26 (στο 10’) και να βρεθεί πίσω με 8 πόντους (40-48 στο 20’) στο τέλος του πρώτου μέρους. Άλλωστε οι Γιοκουμπάιτις-Κουζμίνσκας έδιναν τον τόνο περιφερειακά και ο Γιόνας Βαλαντσιούνας έβαζε τη δική του πινελιά στο «ζωγραφιστό».

Η Λιθουανία στη Mall of Asia Arena της Μανίλα με πιεστική άμυνα και έχοντας δεχθεί μόλις 10 πόντους στο τρίτο 10λεπτο άνοιξε το σκορ (50-66 στο 30’), καθώς το Μαυροβούνιο είχε λύσεις από τους Κέντρικ Πέρι και Μάρκο Σιμόνοβιτς, αλλά η αστοχία του Βούτσεβιτς (4/13 σουτ εντός πεδιάς) ήταν καταλυτική για την έκβαση του αγώνα και την άνετη κυριαρχία της Λιθουανίας.

Οι διαιτητές: Κρέγιτς, Πάεζ, Ατάρντ.

Τα δεκάλεπτα: 27-26, 40-48, 50-66, 71-91.