Γαλατάσαραϊ-ΠΑΟΚ Μάρβιν Τζόουνς

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 87-75 από τη Γαλατάσαραϊ στο Σινάν Ερντέμ της Κωνσταντινούπολης, όμως κρατάει στα χέρια του την πρόκριση στην επόμενη φάση του Basketball Champions League.

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη πήγε… μισή στην Πόλη, αφού έμειναν στη Θεσσαλονίκη οι Μάλκολμ Γκρίφιν και Βλάντο Γιάνκοβιτς, συν φυσικά τον Τζος Κάρτερ που δεν υπολογίζεται για φέτος, ενώ ο Μάρβιν Τζόουνς αγωνίστηκε χωρίς να βρίσκεται στο 100%.

Παρά την ήττα, ο ΠΑΟΚ κρατάει την τύχη στα χέρια του, αφού χρειάζεται τη νίκη στο εντός έδρας παιχνίδι της τελευταίας αγωνιστικής με την Ιγκοκέα (22/12), για να πάρει όχι μόνο την πρόκριση, αλλά και τη δεύτερη θέση, που δίνει και πλεονέκτημα έδρας στα Play-in της διοργάνωσης.

Εκεί δηλαδή όπου (ως δεύτερος του ομίλου του) ο ΠΑΟΚ mateco θα αντιμετωπίσει με πλεονέκτημα έδρας και στις δύο νίκες, την τρίτη ομάδα του έκτου ομίλου.

Εάν ο ΠΑΟΚ χάσει από την Ιγκοκέα, τότε θα θέλει ήττα της Νίμπουρκ στην έδρα της από τη Γαλατάσαραϊ στην 6η αγωνιστική (22/12), ώστε να περάσει ως τρίτος, αλλά με μειονέκτημα έδρας.

Η Γαλατάσαραϊ με τη νίκη που πέτυχε στο σημερινό παιχνίδι κατέκτησε αυτόματα την πρώτη θέση του ομίλου και προκρίνεται άμεσα στην επόμενη φάση του Basketball Champions League.

Ακούν-Παρσέλ (20π.), Ντι Μποστ (16π., 7ασ.), Σαντίκ Καμπατσά (16π.) και Μέλο Τριμπλ (13π.) ήταν οι κορυφαίοι των νικητών.

Πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ ήταν ο Μάρβιν Τζόουνς με 15 πόντους και 8 ριμπάουντ. Ο Ζερμέιν Λοβ πέτυχε 12 πόντους, όμως φορτώθηκε νωρίς με 4 φάουλ, ενώ αποβλήθηκε με τεχνική ποινή στο τέταρτο δεκάλεπτο. Ο Ντέιβιντ ΝτιΛέο πρόσθεσε 10 πόντους.

Ο αγώνας:

Η Γαλατάσαραϊ προηγήθηκε με 28-22 στο πρώτο δεκάλεπτο έχοντας 6/9 τρίποντα και ήταν σαφές από το ξεκίνημα ότι το πρόβλημα του ΠΑΟΚ ήταν αμυντικό.

Ο Λοβ έφτασε γρήγορα σε διψήφιο αριθμό πόντων, όμως ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να βρει λύσεις στο μαρκάρισμα του Ακούν-Παρσέλ (16π. με 4/4 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο) που έδωσε στους γηπεδούχους το πρώτο διψήφιο προβάδισμα (36-26 στο 14′).

Η τουρκική ομάδα έφτασε τα 9/14 τρίποντα και προηγήθηκε με 44-28 στο 16′, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με το… διαχειρίσιμο 48-40, με ένα επιμέρους 4-12 του Δικεφάλου.

Η Γαλατά ανέβασε τη διαφορά στις αρχές της τρίτης περιόδου (59-45), όμως ο Χριστοδούλου μείωσε 60-52 με τρίποντο στο 25′.

Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα επιμέρους 16-6 για το 76-58 (30′), με τον ΠΑΟΚ να ξεμένει από επιλογές μετά το τέταρτο φάουλ του Λοβ.

Στην τελευταία περίοδο η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 20 πόντους (79-58) και τα τελευταία λεπτά του αγώνα είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο ΠΑΟΚ απλά κατάφερε να μειώσει στο τελικό 87-75 με τον Μάρβιν Τζόουνς.

Τα δεκάλεπτα: 28-22, 48-40, 76-58, 87-75