Σε μια πραγματική ΜΑΤΣΑΡΑ, η Γαλλία επικράτησε της Λιθουανίας με 78-75 και πήρε την πρόκριση για την οκτάδα, σ’ έναν αγώνα με δυο όψεις και τρομερό φινάλε! Μπορεί στο πρώτο ημίχρονο η διαφορά να έφτασε στο +17, όμως η ”Lietuva” γύρισε με σκληρή άμυνα και ”άγγιξε” τη νίκη-μισή πρόκριση.

Δίχως δόση υπερβολής, ο αγώνας ήταν συγκλονιστικός. Οι Λιθουανοί με μπροστάρη τον Γιόνας Βαλαντσιούνας επέστρεψαν στην τέταρτη περίοδο και είδαν τον Ρούντι Γκομπέρ να διώχνει αντικανονικά την μπάλα με το σκορ στο 76-75 (ακούμπησε στεφάνη, έπρεπε να μετρήσει για δυο) 30 δευτερόλεπτα για τη λήξη. Ο Νάντο Ντε Κολό ήταν σπουδαίος και πήρε το σουτ, ευστόχησε για το τελικό 78-75, με τον Γιόνας Ματσιούλις να αστοχεί για την ισοφάριση, υπό πίεση, σε μια κακή επίθεση 13” που δεν προήλθε από time-out.

Πρώτος σκόρερ για τους ”τρικολόρ” ο Εβάν Φουρνιέ με 24 πόντους, από 21 είχε ο νέος γκαρντ της Φενέρμπαχτσε που ”καθάρισε” το ματς. Από την άλλη φορά, ο σέντερ των Γκρίζλις είχε 18 πόντους και 12 ο Καλνιέτις (1/5 τρίποντα). Η Γαλλία και η Αυστραλία προκρίθηκαν μαζί και μεθαύριο (7/9) θα αναμετρηθούν για την πρωτιά όντας αήττητες.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 26-14, 50-40, 65-54, 78-75