Τη νίκη με 12 πόντους επί της Τσεχίας τη Δευτέρα θα αναζητήσει η Εθνική μας για να προκριθεί στους “8” του Παγκοσμίου Κυπέλλου καθώς το Σάββατο (07/09) ηττήθηκε από τις ΗΠΑ με 53-69 σε ένα ματς που πλην του Αντετοκούνμπο, δεν βρήκε καθόλου λύσεις.

Παγιδευμένη στην άμυνα των Αμερικανών, δίχως να βρει ποτέ ανοιχτό γήπεδο και απίστευτα άστοχη (14/39 διπ., 7/27 τριπ.), αλλά με αιτία την καλή αμερικανική άμυνα που μας “κλείδωσε” σχεδόν όλη της τη ρακέτα, η Ελλάδα δεν βρήκε ποτέ την ευκαιρία να χτυπήσει το ματς και να διεκδικήσει τη νίκη.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε 15 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα κι ένα block, αλλά όσο κι αν είναι ο MVP του ΝΒΑ, έπρεπε να ‘χει βοήθεια για να ελπίζουμε σε κάτι καλύτερο.

Οι ΗΠΑ ήταν πολύ σοβαρή ομάδα, πειθαρχημένη και με προσήλωση στην άμυνά της, δεν τρομάζει μεν, αλλά για 35 λεπτά επιβλήθηκε πλήρως της δικής μας ομάδας.

Όπως και να ‘χει το μεγάλο ραντεβού είναι τη Δευτέρα, με την ελπίδα παράλληλα οι Αμερικανοί να νικήσουν τους Βραζιλιάνους ώστε με +12 (που μόνο εύκολο δεν είναι) να υπερισχύουμε σε τριπλή ισοβαθμία.

Παρά την παγειωμένη τακτική όλων των ομάδων στην αντιμετώπισή του, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πέτυχε επτά από τους εννέα πρώτους πόντους της Ελλάδας που προηγήθηκε κι όλας 12-9 όταν άρχισε να προστίθεται και ο Παπαπέτρου στο επιθετικό παιχνίδι μας.

Παρά τη σχετική αστοχία που έδειξε από την αρχή η Εθνική, έμεινε κοντά όταν προσπέρασαν οι Αμερικανοί με 17-13 και 19-13 και με τους Πρίντεζη-Παπαπέτρου πήγε μόλις δύο πόντους πίσω στο σκορ (19-17) στο δεκάλεπτο.

Όμως το μακρινό σουτ έγινε μεγαλύτερο πρόβλημα στη β’ περίοδο.

Για έξι λεπτά είχε σκοράρει μόνο ο Κώστας Σλούκας κι η παραγωγικότητα της Εθνικής μας ήταν απελπιστική.

Πετύχαμε μόλις οκτώ πόντους στη β’ περίοδο (6 ο Σλούκας, 2 ο Γιάννης Αντετοκούνμπο) και είχαμε τραγικό απολογισμό: 1/8 δίποντα, 2/10 τρίποντα και μηδέν βολές, αφού δεν πήγαμε πιο επιθετικά στη ρακέτα και αφήσαμε τους Αμερικανούς να ξοδέψουν τρία φάουλ στην τελευταία μας επίθεση, δίχως να ‘μαστε στο μπόνους της βολής!

Κάπως έτσι, δεν εκμεταλλευτήκαμε και τα 10 επιθετικά ριμπάουντ στο πρώτο 20άλεπτο

Ασφαλώς η αμυντική διάταξη των ΗΠΑ, που γύριζε σε ζώνη κι έκλεινε πολύ πίσω, ειδικά όταν ο Γιάννης είχε την μπάλα στα χέρια, μάς κρατούσε εκτός ρακέτας, αλλά και με τους ψηλούς στο παρκέ, δεν δοκιμάσαμε να την ακουμπήσουμε ποτέ πάνω τους.

allstarbasket.grΣτην απέναντι πλευρά, ο Κέμπα Γουόκερ ήταν ο πιο δημιουργικός (3 ασίστ), ο Τζέιλεν Μπράουν πιο δραστήριος (8ο.-7ρομπ., τα 4 επθετικά στο πρώτο μέρος) κι ο Μάιλς Τέρνερ, πέτυχε 6 πόντους, δίνοντας, πολύτιμες λύσεις μέσα στη ρακέτα για να λήξει το ημίχρονο 38-25.

To πρόβλημα της Ελλάδας στην επίθεση δεν λύθηκε ούτε μετά την ανάπαυλα. Μονο ο Γιάννης μπορούσε κατά περιπτώσεις να είναι αποτελεσματικός, ενώ βρισκόταν… παντού και στην άμυνα φτάνοντας νωρίς σε double double.

Ωστόσο κανένας άλλος συμπαίκτης του δεν βοήθησε επιθετικά, μόνο ο Μπουρούσης και ο Σλούκας πέτυχαν από ένα τρίποντο στην τρίτη περίοδο κι η Ελλάδα βρέθηκε μετά από 30 λεπτά αγώνα 17 πόντους πίσω από τους Αμερικανούς και μόλις 37 πόντους ενεργητικό με 15/53 σουτ!

Ελεύθεροι χώροι πάλι δεν υπήρχαν, ανοιχτό γήπεδο σπάνια βρέθηκε σε όλο το 40άλεπτο κι η Εθνική παρέμεινε “παγιδευμένη” κι αναγκασμένη να ξοδεύει μακρινά σουτ.

Στο πεντάλεπτο για το τέλος κι ενώ όλα έμοιαζαν να πάρουν το δρόμο τους, ο Καλάθης με τον Μάντζαρη και τον Θανάση Αντετοκούνμπο, έδωσαν λίγη πνοή, βρήκαν κάποια καλάθια κι η Ελλάδα μείωσε στο 63-52 με 3:10 για το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 38-25, 54-37, 69-53