Τον πρώτο τίτλο στην ιστορία του, θα κατακτήσει απόψε ένας εκ των Προμηθέα Πάτρας, Περιστερίου, που κοντράρονται στον μεγάλο τελικό του Super Cup στις 21:00.

Έπειτα από τη μεγάλη τους επιτυχία στα ημιτελικά, όπου ο Προμηθέας Πάτρας νίκησε με 98-88 την ΑΕΚ και το Περιστέρι 90-82 τον Παναθηναϊκό, δύο ομάδες-υπόδειγμα λειτουργίας, θα διεκδικήσουν το πρώτο τρόπαιο της σεζόν!

Κι έχει τεράστια σημασία και για τις δύο, που δεν έχουν κατακτήσει τίτλους σε αυτό το επίπεδο στην ιστορία τους κι απόψε, έχουν την ιστορική ευκαιρία!

Για τον Προμηθέα Πάτρας, είναι ο τρίτος τελικός που φτάνει τα δύο τελευταία χρόνια! Έπαιξε στους τελικούς των playoffs της Basket League την περίοδο 2018/19 ενώ το 2019/20 έπαιξε στον τελικό Κυπέλλου Ελλάδας με την ΑΕΚ.

Ο αγώνας διεξάγεται στο κλειστό του Περιστερίου “Ανδρέας Παπανδρέου” και θα μεταδοθεί τηλεοπτικά από το ΕΡΤ SPORTS HD.

Διαιτητές του μεγάλου τελικού είναι οι Κορομηλάς, Σώμος, Ψαριανός.

Οι δύο ομάδες είχαν αναμετρηθεί σε φιλικό αγώνα, ακριβώς πριν από μια εβδομάδα στο “Δ.Τόφαλος” της Πάτρας. Μάλιστα το φιλικό κρίθηκε στην παράταση με νικητή τον Προμηθέα Πάτρας με 95-92.

Νωρίτερα, στις 16:30 ΑΕΚ και Παναθηναϊκός θα παίξουν στον μικρό τελικό, που επίσης μεταδίδεται τηλεοπτικά από την  ΕΡΤ SPORTS HD. Διαιτητές του αγώνα είναι οι Σχινάς, Μάνος, Θεονάς

Παπανικολόπουλος: Καμία προσδοκία από αυτήν τη νίκη

Μάκης Γιατράς: Με… διέψευσε στο γήπεδο η ομάδα μου! (video)

Δείτε πώς το Περιστέρι νίκησε με 90-82 τον Παναθηναϊκό (video)