Ολυμπιακός

Την παρουσία του στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας πανηγύρισε το βράδυ της Πέμπτης (20/12) ο Ολυμπιακός που διέλυσε την Γκραν Κανάρια με 98-77 κάνοντας παράλληλα νέο ρεκόρ ασίστ με 29!

Γνωρίζοντας ότι νωρίτερα η ΤΣΣΚΑ Μόσχας είχε νικήσει την Εφές με 102-84 και με νίκη “πατούσαν” στην τέταρτη θέση, οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ έπαιξαν σοβαρά και δεν υποτίμησαν την αντίπαλό τους, η οποία παρά τις απουσίες της είχε δείξει σημάδια βελτίωσης τις τελευταίες εβδομάδες.

Με τον Γιώργο Πρίντεζη να μπαίνει ορεξάτος στο ματς και τον Ολυμπιακό να επιμένει σε επιθέσεις στο ζωγραφιστό, ο Ολυμπιακός επέβαλε από την αρχή το δικό του νόμο στο ματς με τους Ισπανούς. Απλά η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ δεν έχτισε νωρίς τη διαφορά διότι δεν είχε σκορ από την περίμετρο (0/2 τριπ.) και επέτρεψε 4 επιθετικά ριμπάουντ στην Γκραν Κανάρια που αν και σούταρε με 30% για δύο πόντους, είχε απόσταση έξι πόντων από τον Ολυμπιακό στα πρώτα 10 λεπτά, (20-14).

Ολυμπιακός

Η “μηχανή” του Ολυμπιακού όμως ανέβασε ρυθμό στη συνέχεια, Γουίλιαμς-Γκος και Σπανούλης σκόραραν και δημιουργούσαν συνεχώς (είχαν μαζί 16 πόντους – 9 ασίστ στο ημίχρονο!) κι έβαλαν και τον Ζακ ΛεΝτέι στο ρυθμό του, σε επίθεση και άμυνα.

Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ έπαιξε όμορφο μπάσκετ, πρόσφερε θέαμα κι εξασφάλισε την ουσία με υπεροχή, αφού έφτασε στο +19 στο ημίχρονο (52-33) κι ενώ νωρίτερα η διαφορά έφτασε και στους 20 πόντους (47-27) με 2:28 για το τέλος του ημιχρόνου.

Οι 17 ασίστ σε 20 λεπτά ήταν όλο το μυστικό του ημιχρόνου με τον ολυμπιακό να σουτάρει 66,7% για δύο πόντους και να φτάνει και στο 50% στα τρίποντα με τα 4/6 της β’ περιόδου, από Στρέλνιεκς (2), Πρίντεζη και Γουίλιαμς-Γκος.

Ολυμπιακός

Ο Βασίλης Σπανούλης με 2/2 τρίποντα, κι ο Γιώργος Πρίντεζης συντήρησαν για τον Ολυμπιακό τη διαφορά στην τρίτη περίοδο, την ώρα που ο Μιλουτίνοβ επεδείκνυε μια από τις τελευταίες αρετές που έχει προσθέσει στο ρεπερτόριό του. Αφού δεν χρειάστηκε πολύ να σκοράρει, έδωσε ρεσιτάλ με τις ασίστ που μοίραζε μέσα από τη ρακέτα, αφού έπειτα από 30 λεπτά είχε μια λιγότερη από τον Γουίλιαμς-Γκος (5-6) και μια περισσότερη από τον Σπανούλη! (4)

Ο Ολυμπιακός έφτασε… έως και χαλαρά στο 73-54 στο τρίτο δεκάλεπτο, δίχως να αμελεί την άμυνά του.

Η τελική τιμή της διαφοράς και το εάν τελικά ο Ολυμπιακός θα κάνει νέο ρεκόρ στην ιστορία του στη Euroleague, στις ασίστς, ήταν τα δύο τελευταία ερωτήματα που έμεναν να απαντηθούν στην τελευταία περίοδο. Ο κεφάτος Βασίλης Σπανούλης βομβάρδιζε από τα 6.75, ο Ολυμπιακός επέστρεψε κοντά στο 50% στα τρίποντα (11/23) αν κι έχασε τα δύο τελευταία στην προσπάθειά του για την 100άρα!

Έσπασε όμως το ρεκόρ στις ασίστ μοιράζοντας συνολικά 29 στον αγώνα, προσπερνώντας την επίδοσης των 28 που είχε δώσει στις 12 Νοεμβρίου 2009 σε αγώνα κανονικής περιόδου με την Εφές (105-90)!

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 52-33, 73-54, 98-77

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γουίλιαμς Γκος 11 (1 τριπ., 6 ασίστ), Τουπάν 1, Σπανούλης 21 (4/5 τριπ., 8 ασίστ), Τίμα, Μιλουτίνοβ 11 (6 ριμπ., 5 ασίστ), Στρέλνιεκς 11 (3), Βεζένκοφ 4, Πρίντεζης 16 (2/2 τριπ.), Παπανικολάου 6, Μάντζαρης 3 (1), Μπόγρης 2, ΛεΝτέι 12.

ΓΚΑΡΝ ΚΑΝΑΡΙΑ (Γκαρσία): Όλιβερ 10 (2), Έρικσον 7 (1), Βένε 15 (3), Μπάλβιν 12, Μπάεζ 8 (2), Πασέτσνικς, Πάουλι 5, Ραμπασεδά 6 (2), Στρόμπερι 4 (1), Ραντίτσεβιτς, Φίσερ 5, Τιλί 5 (1).