Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας νίκησε τη Βαλένθια με 84-75 την Πέμπτη (29/10) για την 6η αγωνιστική της Euroleague και δείχνει ότι αρχίζει σιγά-σιγά να βρίσκει το ρυθμό της.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη έφτασε το ρεκόρ της στο 3-3 και πλησίασε τη Βαλένθια που έπεσε στο 3-2.

Η πολυφωνία στο σκοράρισμα και κυρίως η καλύτερη ισορροπία που είχε συγκριτικά με τη Βαλένθια, έδωσε στην ΤΣΣΚΑ τη νίκη.

Οι Ισπανοί σπατάλησαν πολλά τρίποντα (8/30) ενώ η γραμμή ψηλών τους έμοιαζε ανταγωνιστική απέναντι στα μεγάλα κορμιά της ΤΣΣΚΑ.

Ντούμπλιεβιτς – Μιλουτίνοβ

Η ΤΣΣΚΑ είχε σταθερό προβάδισμα κι ένιωσε “καυτή” την ανάσα της Βαλένθια σε λιγοστά σημεία. Κυρίως προς τη λήξη της τρίτης περιόδου, όταν οι Ισπανοί μείωσαν 59-58 όμως το δεκάλεπτο έκλεισε 62-58 με τρίποντο του Γερμανού Γιοχάνες Φόιγκτμαν (κεντρική φωτό) που είχε ουσιαστική προσφορά με 11 πόντους-7 ριμπάουντ.

Ο Μάικ Τζέιμς πέτυχε 17 πόντους, τους 15 εκ των οποίων στο πρώτο ημίχρονο (42-35) ο Γουίλ Κλάιμπερν 15, 12 ο Χίλιαρντ και 10 ο Σενγκέλια.

Για τη Βαλένθια ο Κάλινιτς πέτυχε 15 πόντους και ο Λαμπεϊρί 10.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 42-35, 62-58, 84-75