Με εντυπωσιακό δεύτερο ημίχρονο κι αποφασιστικό “φινάλε” η Ζαλγκίρις Κάουνας νίκησε τη Βιλερμπάν στη Λυών με 83-74 την Πέμπτη (29/10) για την 6η αγωνιστική της Euroleague.

Ήταν η τέταρτη εκτός έδρας νίκη για την ομάδα του Μάρτιν Σίλερ, σε ισάριθμους αγώνες μακριά από το Κάουνας, με την οποία έφτασε το ρεκόρ της στο 5-1.

Η Βιλερμπάν έχει χάσει και τους τρεις αγώνες που κατάφερε να δώσει έως τώρα, και στο τελευταίο δίλεπτο επέτρεψε στους Λιθουανούς να φτάσουν εμφατικά στη νίκη.

Οι Γάλλοι έκαναν καταπληκτικό πρώτο μέρος, προηγήθηκαν με 12 πόντους διαφορά στην αρχή (23-11) και έφτασαν στο +13 (49-36) πριν τελειώσει το ημίχρονο με 50-41.

Όμως δεν είχαν συνέχεια, κόλλησαν στην επίθεση και όταν το ματς ακροβατούσε σε τεντωμένο σκοινί, μίλησαν οι προσωπικότητες που έχει η Ζαλγκίρις και δεν έχει η Βιλερμπάν.

Ο Ντέιβιντ Λάιτι

Πρώτα ο Λεκαβίτσιους ο οποίος πέτυχε επτά συνεχόμενους πόντους (από τους 13 συνολικά που είχε) στο διάστημα που 67-65 έγινε 67-72 κι η Ζαλγκίρις πήρε προβάδισμα.

Ο Μάριους Γκριγκόνις (κεντρική φωτό) πέτυχε 25 πόντους κι έβαλε το κερασάκι στην τούρτα στο φινάλε, μαζί με τις βολές του Τόμας Γουόκαπ, τρίτου και τελευταίου διψήφιου σκόρερ της Ζαλγκίρις, με 11 πόντους.

O Γιαμπουσέλε (17π.) με τον Λάιτι (16π.) ήταν πρώτοι σκόρερ της Βιλερμπάν.

Τα δεκάλεπτα: 23-13, 50-41, 60-57, 74-83