Γκραν Κανάρια

Ο Πέδρο Μαρτίνεθ ανέλαβε ξανά την τεχνική ηγεσία της Γκραν Κανάρια κι οι παίκτες του τού χάρισαν την πρώτη του νίκη με 84-64 επί της Νταρουσάφακα το βράδυ της Πέμπτης (14/03).

Από βαθμολογικής πλευράς, ήταν μακράν ο πιο αδιάφορος αγώνας της βραδιάς, ωστόσο οι Ισπανοί βρήκαν το επιπλέον κίνητρο και έφτασαν στην έβδομη νίκη τους στη διοργάνωση.

Ασφαλώς η Γκραν Κανάρια, στην οποία θα παίξει και ο Ολυμπιακός στις τελευταίες αγωνιστικές της κανονικής περιόδου, έχει στόχο να σώσει τη χρονιά στην Ισπανία, καθώς παλεύει για την παραμονή της στη Liga Endesa.

Η Γκραν Κανάρια χρειάστηκε χρόνο για να βρει ρυθμό κι ο Πέδρο Μαρτίνεθ επίσης, ώστε να αρχίσει την κατάλληλη διαχείριση του υλικού που έχει. Η Νταρουσάφακα προηγήθηκε με 18-15 στην πρώτη περίοδο ωστόσο, οι νησιώτες άρχισαν να σουτάρουν καλά από την περίμετρο.

Σε δείγμα ίσως της καλής ψυχολογίας, που συνήθως επιφέρει η αλλαγή προπονητή, η Γκραν Κανάρια σούταρε από τα 6.75μ. με ποσοστό κοντά στο 50%, (12/25).

Προηγήθηκε με 37-30 στο ημίχρονο και δεν απειλήθηκε από την τουρκική ομάδα η οποία μοιάζει να έχει παραδώσει τελείωσε τα “όπλα”.

Σκεφτείτε ότι ο Μάικλ Έρικ έμεινε άποντος με 0/5 σουτ, όλη η ομάδα σούταρε 5/19 τρίποντα ενώ έκανε και 19 λάθη.

Το τελικό 84-64 μάλλον ήταν και τιμητικό για την ομάδα του Σελτσούκ Ερνάκ.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 37-30, 60-47, 84-64