Η ΑΕΚ συνέτριψε με 76-56 τον ΠΑΟΚ το βράδυ της Τετάρτης (27/01) στον αγώνα που επαναλήφθηκε για την 6η αγωνιστική της Stoiximan Basket League, παραδίδοντας μια εντυπωσιακή παράσταση!

Με περίσσευμα ενέργειας και πάθους, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου βελτίωσε το ρεκόρ της στο 9-3 και κυρίως, έδειξε την ποιότητά της στην πράξη!

Ήταν η καλύτερη φετινή ΑΕΚ, η οποία ξεδίπλωσε στο παρκέ εκτός από την ποιότητα και το “θέλω” της το οποίο φάνηκε στην άμυνα που κράτησε τόσο χαμηλά τον ΠΑΟΚ στην επίθεση!

Η ΑΕΚ μπήκε στο παρκέ με… “μαχαίρι στα δόντια” και σόκαρε τον ΠΑΟΚ με την ενέργειά της και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Προηγήθηκε με 9-0, ο Γκρίφιν πέτυχε το πρώτο καλάθι του ΠΑΟΚ (9-2) που σκόραρε πάλι από τη γραμμή των βολών με τον Λοβ, στα 98 δευτερόλεπτα πριν τελειώσει το δεκάλεπτο!

Το σκορ τότε, ήταν 22-2 για την ΑΕΚ που έφτασε στο +21 (24-3) πριν κλείσει η απίθανη πρώτη περίοδος με 26-6!

Η ΑΕΚ είχε 9/13 σουτ, ο ΠΑΟΚ 1/12 με τον Γιόνας Ματσιούλις να ‘χει ήδη 10 πόντους, οκτώ εκ των οποίων ήταν συνεχόμενοι κι έγραψαν το 20-2 μετά από 7:40 αγώνα!

Ο ΠΑΟΚ συνήλθε στο δεύτερο δεκάλεπτο, όχι όμως για να γυρίσει την κατάσταση, απλά για να μην γίνει ακόμα χειρότερη.

Διότι ο Ματ Λοτζέσκι πήρε τη σκυτάλη από τον Ματσιούλις, ο Ζήσης καθοδήγησε σωστά την ΑΕΚ, ο Ρογκαβόπουλος σκόραρε κι η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου συνέχιζε στο ίδιο tempo.

Ο ΠΑΟΚ βρήκε σκορ από τις βολές του Ζερμέιν Λοβ που κέρδιζε τα φάουλ, ο Μπιτς έδωσε μια ανάσα κι ο Κονατέ πρόσθεσε πάθος και εγωισμό και το ημίχρονο τελείωσε με 44-27, με τον ΠΑΟΚ να ‘χει κερδίσει το β’ δεκάλεπτο με 21-18.

Το ματς διατήρησε μια άγρια ομορφιά, οι ομάδες είχαν πάθος, έπαιζαν για το γόητρο, με εγωισμό, σε βαθμό που εάν δεν γνωρίζαμε τη διαφορά στο σκορ θα φανταζόμασταν ότι το βρίσκεται στον πόντο!

Κι έτσι μπορεί να εξηγηθεί και η αποβολή του προπονητή της ΑΕΚ, Ηλία Παπαθεοδώρου με 2:03 για τα 30:00 από τον διαιτητή Τάσο Κάρδαρη.

Οι αλλεπάλληλες διαμαρτυρίες του, τον έστειλαν στα αποδυτήρια (με το σκορ στο 56-37) όμως η ΑΕΚ… βρήκε κίνητρο. Με 5-0 μέχρι το τέλος έστειλε τη διαφορά στους 24 πόντους, 61-37, στο μεγαλύτερο προβάδισμά της, στη λήξη του δεκαλέπτου!

Η ροή του αγώνα δεν άλλαξε στην τελευταία περίοδο, η ΑΕΚ συνέχισε να παραδίδει μαθήματα πάθους και αυταπάρνησης παρά τη σταθερά, μεγάλη διαφορά και κράτησε πολύ χαμηλά την παραγωγικότητα του ΠΑΟΚ.

Η μεγαλύτερη τιμή της διαφοράς ήταν τελικά οι 27 πόντοι, 76-49 με 3:09 για το τέλος, με το τελικό σκορ να είναι 76-56.

Τα δεκάλεπτα: 26-6, 44-27, 61-37, 76-56