Ο Στίβεν Γκρέι έδωσε λύσεις στην επίθεση με 20 πόντους, ο Ιωάννης Αγραβάνης στην άμυνα και το Περιστέρι (10-5) νίκησε εντός έδρας με 71-61 το Ρέθυμνο (6-9).

Ήταν ένα κακό παιχνίδι, για τη 15η αγωνιστική της EKO Basket League, με πολλά άστοχα σουτ, κακές επιλογές και στο τέλος πολύ σκληρές άμυνες αφού φαινόταν ότι θα κριθεί από αυτό το στοιχείο.

Με υπομονή στην επίθεση κι πολλή προσοχή στην άμυνα, το Περιστέρι επέβαλε το δικό του ρυθμό στην αρχή του ματς και προηγήθηκε με 19-10 στο δεκάλεπτο.

Το Ρέθυμνο ήταν πολύ άστοχο, είχε 3/14 σουτ στα δέκα πρώτα λεπτά, όπως ο Κόνερ Φράνκαμπ αφυπνίστηκε και ξαφνικά μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα το Ρέθυμνο μάζεψε τη διαφορά.

Συγκεκριμένα το Περιστέρι βρέθηκε στο 32-19 με 3:06 για το ημίχρονο, με κορυφαίο τον Γιανίκ Μορέιρα.

allstarbasket.grΌμως οι φιλοξενούμνοι έκαναν 12-0 σερί και μείωσαν σε 32-31, με 9 πόντους του Φράνκαμπ -που έφτασε στους 14 στο ημίχρονο- κι ένα τρίποντο του Κάρτερ! Μάλιστα ο Φράνκαμπ έχασε και τη βολή που θα έστελνε τις ομάδες στα αποδυτήρια με ισοπαλία!

Ο Στίβεν Γκρέι ανέλαβε δράση στη Γ’ περίοδο, όταν το Ρέθυμνο προσπέρασε με 36-35. Ο Αμερικανός πέτυχε 12 από τους 20 πόντους της ομάδας του σε αυτή την περίοδο με τρία τρίποντα κι άλλες τόσες βολές. Σε συνδυασμό με την καλή άμυνα, ειδικά μέσα στη ρακέτα, το Περιστέρι πήρε ανάσα και προηγήθηκε με 55-45 στα 30:00.

Ο Κάρτερ με 12 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, προσπάθησε να κρατήσει το Ρέθυμνο όσο το δυνατόν πιο κοντά στο σκορ, όμως η ομάδα του Ζιάγκου ήταν πολύ άστοχη από τη γραμμή των βολών (17/30).

Ο Ιωάννης Αγραβάνης έκανε καλή δουλειά στον Φράνκαμπ, το Ρέθυμνο δεν είχε άλλες λύσεις, ωστόσο οι γηπεδούχοι ήταν σε κακή μέρα και δεν ησύχασαν παρά μόνο 44 δεύτερα πριν από τη λήξη.

Τότε, που με το σκορ στο 66-61 ο Αγραβάνης ευστόχησε σε τρίποντο, έδωσε αέρα οκτώ πόντων στην ομάδα του Παπανικολόπουλου που πήρε τη νίκη με.

Το Ρέθυμνο ηττήθηκε για όγδοη φορά σε ισάριθμους εκτός έδρας αγώνες και μαζί με τον ΠΑΟΚ και τον Άρη παραμένουν μοναδικές δίχως νίκη μακριά από την έδρα τους.

Η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου όμως, έχει έξι νίκες στο “Μελίνα Μερκούρη” κι είναι στο +2 από τον ΠΑΟΚ και το +3 από τον Άρη που παίζει τώρα με τον Ηρακλή.

Τα δεκάλεπτα: 19-10, 32-31, 55-45, 71-61

Οι πρώτοι της Basket League: Ο Φράνκαμπ πέρασε τον Λάνγκφορντ στους σκόρερς

Basket League 2019-2020: Πρόγραμμα – Αποτελέσματα

Basket League 2019-2020: Η Βαθμολογία