Η Τσεχία νίκησε με 88-77 το Ισραήλ την Πέμπτη στην Πράγα και θα είναι αντίπαλος της Εθνικής μας στους “16” του Eurobasket 2022.

Οι Τσέχοι κατέκτησαν την 4η θέση του Δ’ ομίλου, στην Πράγα, με ρεκόρ 2-3, με τον Τόμας Σατοράνσκι να δίνει το παρών, ενώ είχε χάσει λόγω του τραυματισμού, δύο από τους τέσσερις πρώτους αγώνες της ομάδας του στον όμιλο.

Η Τσεχία δεν ξυπνά καλές μνήμες στην Ελλάδα, αφού πέρυσι στον Καναδά μας νίκησε στον τελικό του Προολυμπιακού Τουρνουά με 97-72, ενώ στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2019, τους νικήσαμε με 84-77, όμως θέλαμε με νίκη με 12 πόντους κι έτσι είχαμε μείνει εκτός οκτάδας.

Είναι σχεδόν ίδια ομάδα με τα προηγούμενα χρόνια, με προπονητή τον Ρόνεν Γκίνσμπουργκ, και ηγέτης της, είναι φυσικά ο Τόμας Σατοράνσκι, που πλησίασε σε triple double κόντρα στο Ισραήλ, αφού είχε 14 πόντους, 11 ασίστ, 8 ριμπάουντ.

Η εξέλιξη του αγώνα Τσεχία-Ισραήλ

Η Τσεχία πάτησε το γκάζι μετά το 7ο λεπτό κι από το εις βάρος της 13-14 έκανε 11-0 για να προηγηθεί 24-14 και 26-17 στο δεκάλεπτο.

Το Ισραήλ δεν μπήκε ποτέ στη ρακέτα της Τσεχίας, όλο κι όλο ένα δίποντο είχε στο πρώτο δεκάλεπτο και περιορίστηκε να σουτάρει από μακριά.

Όπως οι γηπεδούχοι, στην Πράγα, Τσέχοι, είχαν ισορροπία στο παιχνίδι τους, τόσο μέσα όσο κι έξω από τη ρακέτα. Τελείωσαν με 7/10 τρίποντα το ημίχρονο φτάνοντας στο +16, 53-37 μετά από 20 λεπτά παιχνιδιού.

Το Ισραήλ άλλαξε τακτική και προσανατολισμό, προσπάθησε να γίνει πιο δυνατό στην άμυνα και άρχισε με 18-7 στην τρίτη περίοδο. Μείωσε σε 60-55 σαν “προειδοποιητική βολή” προς τους Τσέχους κι έμεινε κοντά έως τα 30′, 67-62.

Οι παίκτες του Ρόνεν Γκίνσμπουργκ, όμως, ήταν σε πολύ καλή βραδιά από τα 6,75μ. και όταν χρειάστηκε, βρήκαν τα σουτ και τη χαμένη τους αυτοπεποίθηση. Ξέφυγαν 83-68 και άντεξαν στην κόντρα που προσπάθησε να βάλει έως το τέλος το Ισραήλ που έβλεπε κατάματα τον αποκλεισμό.

Οι Τσέχοι τελείωσαν με 13/23 τρίποντα.

Πρώτος σκόρερ της Τσεχίας ήταν ο Χρούμπαν με 25 πόντους (5/6 τρίποντα), ενώ 16 είχε ο Γιαν Βέσελι.

Για το Ισραήλ ο Γιαμ Μαντάρ πέτυχε 16 πόντους, ο Τομέρ Γκινάτ 15, κι από 12 είχαν Άβντιγια (με 5/16 σουτ, αλλά 11 ριμπάουντ, 8 ασίστ) και Μένκο.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 53-37, 67-62, 88-77

Οι πανηγυρισμοί και τα highlights της νίκης της Τσεχίας επί του Ισραήλ (vids)