Με 9-1 στο τελευταίο δίλεπτο, η Ζενίτ νίκησε στην Αγία Πετρούπολη την Μπασκόνια με 72-66 και την κράτησε μαζί της, στα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας της EuroLeague!

Ήταν μόλις η δεύτερη εντός έδρας νίκη της Ζενίτ, από το σύνολο των έξι που έφτασε και είχε την υπογραφή του Γουίλ Τόμας (19π.) και του Ματέους Πονίτκα (14π, 6 ριμπ., 4 κλεψίματα).

Με 24/31 δίποντα, η ομάδα του Πλάθα δεν χρειάστηκε το τρίποντο (3/17).

Η Ζενίτ είχε ξεκάθαρη υπεροχή στο πρώτο μισό του αγώνα. Χτυπώντας κυρίως μέσα στη ρακέτα και με κορυφαίο τον δραστήριο σε όλα τα κομμάτια του παιχνιδιού, Ματέους Πονίτκα, προηγήθηκε με 23-16 στο δεκάλεπτο και με 28-16 1,5 λεπτό στη β’ περίοδο!

Οι Βάσκοι έκαναν πολλά λάθη, δεν είχαν μακρινό σουτ και μόνο με την άμυνά τους συγκράτησαν τους γηπεδούχους για να μειώσουν 39-31 στο ημίχρονο.

O Νικ Στάουσκας

Στο δεύτερο μισό, όμως, με τους Χένρι, Στάουσκας, πιο δραστήριους, με πολλά κλεψίματα, αλλά και επιθετικά ριμπάουντ, η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς επέστρεψε για τα καλά. Μείωσε 53-39 στα 30:00 κι έφτασε σε απόσταση ενός σουτ, 57-55, με 7:31 για τη λήξη. Στο επόμενο δίλεπτο, μάλιστα, οι Βάσκοι έχασαν τρία συνεχόμενα τρίποντα για το προσπέρασμα, κι ενώ η Ζενίτ αδυνατούσε να σκοράρει.

Τελικά το προσπέρασμα για την Μπασκόνια ήρθε με 4:06 για τη λήξη, όταν ο ζεστός στο δεύτερο ημίχρονο, Πιέρια Χένρι πέτυχε το τρίποντο για το 60-59. Κι αμέσως μετά ο Στάουσκας πέτυχε κι άλλο για το 63-61 με 3:17.

Το δίδυμο των κορυφαίων της ρωσικής ομάδας, Γουίλ Τόμας-Ματέους Πονίτκα, την έβαλαν με προσωπικές ενέργειες μπροστά στο σκορ, 67-65 στα 44 δευτερόλεπτα.

Οι Βάσκοι έκαναν λάθος πάσα μετά από δικό τους τάιμ άουτ (!) κι ο Αμπρομάιτις έκανε το 69-65 στα 29 δεύτερα, κάνοντας ένα υπερπολύτιμο 6-0 στο κρισιμότερο σημείο του αγώνα!

Τελικά έκλεισαν με επιμέρους 9-1 στα δύο τελευταία λεπτά και πανηγύρισαν τη νίκη με 72-66, αφήνοντας στο 7-12 την Μπασκόνια, η οποία υπό τον Ντούσκο Ιβάνοβιτς έχει ρεκόρ 1-3.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 39-31, 53-49, 72-66