Το Περιστέρι πέταξε στα σκουπίδια 9 από τις 19 βολές που εκτέλεσε και ηττήθηκε στη Ρωσία από τη Νίζνι με 82-76 την Τετάρτη (15/01) στην 11η Αγωνιστική του Basketball Champions League.

Παραμένει φαβορί για την πρόκριση, με κύριο αντίπαλο την Μπάμπεργκ, ωστόσο με νίκη θα βρισκόταν με 1,5 πόδι στους “16”!

Ο Στίβεν Γκρέι πέτυχε 15 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, εννέα εκ των οποίων στην αρχή του αγώνα με 3/4 τρίποντα όταν το σκορ ήταν 12-11. Έχασε όμως την επαφή του στο σκορ στα πρώτα 4:20 της β’ περιόδου, όταν από το 23-18 η Νίζνι ξέφυγε με 36-21 αρχίζοντας με 13-3 τη Β’ περίοδο.

Ο Στίβεν Γκρέι

Ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος με τον Γιανίκ Μορέιρα βοήθησαν ώστε να μειωθεί η διαφορά στο 45-38 του ημιχρόνου.

Η ελληνική ομάδα έκανε καταπληκτική τρίτη περίοδο. με 10 πόντους του Γουίλιαμ Χάτσερ σε αυτό το δεκάλεπτο και 9 του Μορέιρα προσπέρασε πρώτη φορά 55-56 με 2:32 για τα 30:00, και διατήρησε το προβάδισμα με την ολοκλήρωσή του, 62-63.

Άρχισε όμως πάλι άσχημα την τελευταία περίοδο για να βρεθεί εννέα πόντους πίσω, 72-63.

Ο Γουίλιαμ Χάτσερ

Η επιστροφή του Κίνγκσλεϊ Μόουζες στο παρκέ σε εκείνο το σημείο ήταν κλειδί σε επίθεση και άμυνα! με δικό του καλάθι και φάουλ, το Περιστέρι μείωσε σε 74-73 στα 2:19. Στα 25 δεύτερα ο Μορέιρα έβγαλε μια μεγάλη άμυνα με κλέψιμο και κέρδισε δύο βολές.

Ο Αϊζάια Κάζινς

Έβαλε μόνο τη μια, οι Ρώσοι ήταν εύστοχοι στα δύο επόμενα δικά τους ζευγάρια και η γραμμή των βολών αποτέλεσε την αιτία που το Περιστέρι δεν έφυγε με τη νίκη από τη Ρωσία.

Πρώτος σκόρερ της ελληνικής ομάδας ήταν ο Γιανίκ Μορέιρα με 18 πόντους, στους 15 του ημιχρόνου, έμεινε ο Γκρέι, 14 ο Γουίλιαμ Χάτσερ κι από 10 οι Μόουζες-Βασιλόπουλος.

Ο Μάικλ Τζένκινς πέτυχε 19 για τη Νίζνι, 17 ο Μπράντον Μπράουν, ενώ ο πρώην παίκτης της Λάρισας Τερέλ Παρκς είχε 10 πόντους και 5 ριμπαόυντ.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 45-38, 62-63, 82-76