Κολοβέρος

Την πρώτη του νίκη στο Πρωτάθλημα πέτυχε ο Ιωνικός, ο οποίος λύγισε στην παράταση με 93-83 τον Άρη, στο κλειστό του Πλάτωνα, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Ιωσήφ Κολοβέρος που πέτυχε 23 πόντους με 4/5 τρίποντα, μάζεψε 6 ριμπάουντ και ήταν καθοριστικός στο έξτρα πεντάλεπτο.

Οι “κιτρινόμαυροι” σημείωσαν τη μεγαλύτερη νίκη της πρεμιέρας επικρατώντας του Παναθηναϊκού, με ανατροπή 19 πόντων και σήμερα επέστρεψαν από το -17 στη Νίκαια, όμως δεν έκαναν την ολική ανατροπή, αφού ηττήθηκαν στην παράταση!

Ο Ιωνικός κάλυψε με επιτυχία τα κενά που είχε στη θέση του σέντερ, αφού ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης θα συνεχίσει την καριέρα του στον Τρίτωνα, αναμένεται να αποκτηθεί ο Ίαν Βουγιούκας και ο Τζος Όουενς τραυματίστηκε στην προπόνηση στο πόδι και θα απουσιάσει για αρκετές ημέρες.

Οι Νικαιώτες ήταν πολύ καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και πήραν διαφορά 15 πόντων, με κορυφαίο τον Χουγκάζ.

Ο Άρης, ο οποίος αγωνίστηκε χωρίς τους τραυματίες Σταύρο Σχίζα και Γιάννη Σιδηροηλία, έκανε ξανά μια μεγάλη ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, αφού μετέτρεψε το -17 (50-33 και 58-41) σε +3 (67-70) στο 36′, με τους Κάουαν, Χάνλαν και Τζούστον να οδηγούν τους φιλοξενούμενους.

Ο Ιωνικός βρήκε λύσεις από τους Κολοβέρο και Γόντικα (74-73) και ο Τζούστον πέτυχε τρίποντο ένα λεπτό πριν το τέλος (74-76).

Ο Τζέρμαν απάντησε με τρίποντο στα 39” (77-76), ο Λόκετ είχε 1/2 βολές στα 28” (77-77), ο Τζέρμαν έφαγε τάπα από τον Λόκετ στα 5”, ο Χάνλαν πάτησε γραμμή στο 1” και ο Αθηναίου δεν πρόλαβε να εκτελέσει, με αποτέλεσμα ο αγώνας να οδηγηθεί στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Ιωνικός ήταν πολύ καλύτερος, έτρεξε ένα σερί 9-0 για το 86-77 και έφτασε στη νίκη, με κορυφαίο τον Ιωσήφ Κολοβέρο που πέτυχε 23 πόντους!

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 48-33, 63-54, 77-77 (κ.α.), 93-83