Κέντρικ Ρέι

Με τον αέρα που του έδωσε η εκτός έδρας νίκη επί του Περιστερίου, ο Προμηθέας επικράτησε με 84-77 του μαχητικού ΠΑΟΚ στο “Δ. Τόφαλος” και έκανε το 2/2 στο Πρωτάθλημα.

Ο Δικέφαλος ταξίδεψε στην Πάτρα χωρίς τους Λοβ και Καμπερίδη, όμως ήταν σαφώς βελτιωμένος και διεκδίκησε τη νίκη μέχρι το τέλος.

Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος στο πρώτο δεκάλεπτο (15-20), όμως ο Προμηθέας, με όπλο του τα τρίποντα, προηγήθηκε με 43-41 στο ημίχρονο, με ένα απίστευτο buzzer-beater τρίποντο του Γκάντι.

Ο Μάλκολμ Γκρίφιν τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με 16 πόντους για τους φιλοξενούμενους, όμως οι γηπεδούχοι είχαν 8/15 τρίποντα!

Ο Προμηθέας ξέφυγε με 9 πόντους στο 28′ (62-53), όμως ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 65-59 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Με το σκορ στο 69-62 στα 6’41” πριν το τέλος, αποβλήθηκαν από τον πάγκο του ΠΑΟΚ οι Άρης Λυκογιάννης (με δύο τεχνικές ποινές για διαμαρτυρίες) και ο πρόεδρος του Δικεφάλου, Θανάσης Χατζόπουλος!

Παρά το γεγονός αυτό, ο ΠΑΟΚ δεν τα παράτησε (73-70 στο 36′), όμως σε εκείνο το σημείο ένα σερί 8-0 του Προμηθέα (81-70 στο 38′) έκρινε την αναμέτρηση.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Ρέι (17π., 6ρ., 7ασ.), Χαντ (15π.) και Γκάντι (12π.), ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Γκρίφιν (21π.), Μάρβιν Τζόουνς (14π.) και Γιάνκοβιτς (14π.).

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 43-41, 65-59, 84-77