Σπουδαία και δύσκολη νίκη για τον Ιωνικό (3-2) με 68-64 επί της Λάρισας (1-4) στο ”Σοφία Μπεφόν”. Οι δυο ομάδες ”έσπασαν” τα καλάθια, οι φιλοξενούμενοι απώλεσαν μια διαφορά εννέα πόντων στο τέταρτο δεκάλεπτο και οι γηπεδούχοι με τον φοβερό κόσμο τους, συν τους Μπαρτ-Τζόουνς, τα κατάφεραν για τρίτη φορά!

Η άφιξη του Νίκου Βετούλα έχει συνοδευτεί μόνο με επιτυχίες και μάλιστα σημαντικές, καθώς ο σημερινός αγώνας (26/10) μπορούσε να χαθεί εξαιτίας των κακών ποσοστών. Στο 37% τα σουτ εντός πεδιάς (62% τα διπ., 10% τα τριπ.!), παρ’ όλα αυτά, ο Ιωνικός έφτασε τις τρεις νίκες στη σειρά και κοιτάει τη συνέχεια πιο ήρεμα και… ψηλά.

Από την άλλη πλευρά, η ομάδα του Βασίλη Φραγκιά είχε πολύ καλή παρουσία και στο 28′ προηγήθηκε, δις, με εννέα πόντους χάρη στους Παρκς και Χάμιλτον. Η άνοδος του Μαυροκεφαλίδη που είχε ”εγκλωβιστεί” στην άμυνα των Θεσσαλών και οι χαμένες βολές του Μπερχανεμέσκελ ήταν τα κομβικά σημεία που ”κόστισαν” ένα σπουδαίο ”διπλό”.

Με ένα λεπτό να απομένει για τη λήξη, ο Παπαντωνίου ισοφάρισε σε 62-62 με μεγάλο τρίποντο. Ο Μπαρτ ευστόχησε για το 64-62, έχασε και εκείνος μία βολή, όπως ο Τζόουνς, όμως ο Καναδός γκαρντ της Λάρισας δεν το εκμεταλλεύτηκε. Μάλιστα, ο Τζόουνς έκανε τάπα στον Παπαντωνίου, στη λήξη, διαφυλάσσοντας το +4.

Η χαμηλή δημιουργία, 10 ασίστ έναντι 8, είναι απόρροια των κακών ποσοστών των δυο ομάδων. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι ”νεοφώτιστοι” είχαν 17-37 δίποντα (45%), 6-27 τρίποντα (22%) και 12-19 βολές (63%). Εξ ου και ο τίτλος ”Εσπασαν τα καλάθια”!

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 31-32, 44-50, 68-64