Στα… σκουπίδια «πέταξε» το +20 του πρώτου ημιχρόνου ο Ιωνικός, καθώς κατέρρευσε στο δεύτερο ημίχρονο απέναντι στο Λαύριο γνωρίζοντας την ήττα (90-82) για την 21η αγωνιστική της Basket League και πλέον καλείται η ομάδα της Νίκαιας να διεκδικήσει τη νίκη στην Καρδίτσα στην τελευταία αγωνιστική για να αποφύγει τον υποβιβασμό!

Στο μεταξύ, με την ήττα του Ιωνικού στον «Πλάτωνα» έχει εξασφαλίσει και μαθηματικά την παραμονή του στην κατηγορία ο Απόλλωνας Πάτρας…

Οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερη ενέργεια στο ξεκίνημα της αναμέτρησης (17-11 στο 5′) και ο Νταβόντε Λέισι αποτελούσε τη βασική απειλή.

Ο Αλέξανδρος Νικολαΐδης έδινε λύσεις για τους φιλοξενούμενους και υπήρξε ισορροπία (17-17) πριν ολοκληρωθεί το πρώτο 10λεπτο (26-20) με τους φιλοξενούμενους να έχουν 0/5 τρίποντα και να έχουν μείνει πίσω στο σκορ.

Στο δεύτερο 10λεπτο ο Ιωνικός με τον Νίκο Αρσενόπουλο να σκοράρει από τα 6.75 ανέβασε τη διαφορά στο +10 (35-25 στο 13’). Το Λαύριο υπέπεσε σε πολλές κακές επιλογές και ο Ιωνικός αυτό το «τιμώρησε» με τον Ντιόντε Χόκινς πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με διαφορά 20 πόντων (51-31, στο 20’).

Στο δεύτερο μέρος, ο Αλέξανδρος Νικολαΐδης σκόραρε από τα 6.75, ο Σιρίλ Λάνγκεβαιν έκανε ότι ήθελε στη ρακέτα και με την βοήθεια του Σέβιον Φλαγκ το Λαύριο πλησίασε (68-60 στο 30’) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο 10λεπτο οι παίκτες του Γιώργου Λιμνιάτη κυριάρχησαν απόλυτα στο παρκέ και αρχικά ισοφάρισαν (68-68 στο 32’) τον αντίπαλο τους και στη συνέχεια με «γκολ-φάουλ» του Σιρίλ Λάνγκεβαιν και τρίποντο του Αλέξανδρου Νικολαΐδη προηγήθηκαν με 5 πόντουρ (75-80 στο 36’). Ο Ιωνικός όσο κι αν προσπάθησε στη συνέχεια γνώρισε την ήττα, καθώς δεν είχε δυνάμεις για την ανατροπή…

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 51-31, 68-57, 82-90.