Στα ημιτελικά των playoffs της Stoiximan Basket League προκρίθηκε το απόγευμα της Παρασκευής (14/5) ο Παναθηναϊκός που νίκησε τον Ιωνικό με 90-61 στη Νίκαια για το 2-0 στις νίκες.

Με πλεονέκτημα έδρας, θα αντιμετωπίσει στους “4” τον νικητή της σειράς ΑΕΚ-ΠΑΟΚ, που βρίσκεται στο 1-1 και θα κριθεί την Κυριακή.

Σε αντίθεση με τον προ δύο ημερών αγώνα του ΟΑΚΑ, αυτή τη φορά η ομάδα του Όντεντ Κάτας έδειξε διάθεση από την αρχή του αγώνα.

Με έμφαση στο παιχνίδι στην αντίπαλη ρακέτα, για να εκμεταλλευτεί την τεράστια διαφορά ύψους και όγκου, απέναντι στον Ιωνικό, των εννέα παικτών, ο Παναθηναϊκός ήταν απόλυτος κυρίαρχος.

Για αυτό και στο ημίχρονο (48-30) Μήτογλου (13π.) και Παπαγιάννης (10π.) ήταν οι πρώτοι του σκόρερ. Η τριάδα Πριντζέτ-Χόλογουελ-Χουγκάζ, προσπάθησαν να κρατήσουν όσο το δυνατόν πιο κοντά στο σκορ τον Ιωνικό.

Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης, ήταν πάλι απών, ο Βασίλης Τολιόπουλος έπαιξε περισσότερο από το ΟΑΚΑ αλλά είναι γεγονός ότι η ομάδα του Άγγελου Τσίκληρα δεν θα μπορούσε να περιμένει περισσότερα, πλην της τιμητικής της παρουσίας σε playoffs, για πρώτη φορά μετά το 1987!

Τα καλά νέα για τον Παναθηναϊκό, ήταν η επιστροφή του Τι Τζέι Μπρέι.

Ο Αμερικανός που είχε παίξει τελευταία φορά, κόντρα στον Ιωνικό, στον αγώνα του ΟΑΚΑ στην κανονική περίοδο, τον Μάρτιο, πριν πάθει το κάταγμα στο μετακάρπιο, πάτησε στο παρκέ με 7:14 για το ημίχρονο.

Έπαιξε 15:31 συνολικά στον αγώνα και είχε απολογισμό 10 πόντους, με 2/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, έδωσε 3 ασίστ, πήρε 2 ριμπάουντ κι ένα ένα κλέψιμο και δύο λάθη.

Πρώτοι σκόρερ στο φινάλε του αγώνα για τον Παναθηναϊκό, ήταν οι Μήτογλου (15π.), Παπαγιάννης (14π.) ενώ διψήφιοι και πλην του Μπρέι, ήταν οι Μακ (11π., 5 ασίστ, 5 ριμπάουντ), Γουάιτ (10π.)

Για τον Ιωνικό, από 14 πόντους πέτυχαν Χουγκάζ και Χόλογουελ, 13 ο Πριντζέτ, ενώ σκόραρε με τρίποντο και 18χρονος Χατζηκυριάκος.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 30-48, 46-70, 61-90

Παναθηναϊκός-Ιωνικός 102-64: Έγινε εύκολο στο δεύτερο μισό