Την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στη Stoiximan Basket League πανηγύρισε την Κυριακή ο Απόλλωνας Πάτρας σε έναν αγώνα-θρίλερ με τον Ηρακλή τον οποίο νίκησε στο Ιβανώφειο με 82-81!

Ο Γιάννης Μολφέτας, αρχηγός του Απόλλωνα τα τελευταία χρόνια, ήταν ο “από μηχανής Θεός” της ομάδας του Νίκου Βετούλα, καθώς έγραψε το 82-81 με ένα δευτερόλεπτο για τη λήξη.

Είχε προηγηθεί άστοχο τρίποντο του Ντέιβις, αλλά ο Μολφέτας είχε καλή τοποθέτηση, πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, δίχως να υπάρχει block out από τον Ηρακλή, κι υπέγραψε τη σπουδαία νίκη των Πατρινών!

Νωρίτερα, ο Απόλλωνας πήγε να χάσει μέσα από τα χέρια του τον αγώνα, καθώς είχε προηγηθεί 79-74 και 80-76.

Όμως ο Παπαδάκης, μείωσε με τρίποντο σε 79-80 και μετά, έκλεψε την μπάλα από τον Δίπλαρο κι έδωσε την ασίστ στον Γιάννη Αγραβάνη που έκανε το 81-80 για τον Ηρακλή!

Δείτε το δραματικό φινάλε του αγώνα, με το προσπέρασμα του Ηρακλή σε 81-80 και το νικητήριο καλάθι για τον Απόλλωνα Πάτρας από τον Γιάννη Μολφέτα:

Ο αγώνας είχε μεγάλη ένταση στην αρχή καθώς διακόπηκε με την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου λόγω ρίψης δακρυγόνων!

O Aπόλλωνας Πάτρας είχε το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα κι έφτασε αρκετές φορές σε διψήφια διαφορά, όπως στο 49-36 του ημιχρόνου, με μεγαλύτερη, το +16, από το 52-36, στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου.

Όμως η ομάδα του Στέργιου Κουφού, με την ενίσχυση των φιλάθλων της, άρχισε σιγά-σιγά να μειώνει, ο Τόνεϊ Ντάγκλας μετά τα 1/9 σουτ του πρώτου ημιχρόνου, βρήκε καλύτερο ρυθμό (τελείωσε με 15π., 9 ριμπ., 6 ασίστ), ενώ κι οι Κουζέλογλου (12π, 11 ριμπ.)-Αγραβάνης (14π.)έδωσαν πολυφωνία.

Από το 45-58 του 24:38 ο Ηρακλής μείωσε στο 60-61 πριν τελειώσει η τρίτη περίοδος (60-63).

Ο Απόλλωνας Πάτρας με τον Ντέιβις (17π.-10 ριμπ., τα 5 επιθετικά) έκανε ζημιά στη ρακέτα, και προηγήθηκε 71-64 στο 35:25, ενώ ο Ορλάντο Κόουλμαν (20π.) πέτυχε 8 συνεχόμενους πόντους, ως απάντηση στην ισοφάριση του Ηρακλή σε 71-71.

Με το υπέρ του 79-74, ο Απόλλωνας Πάτρας είχε την εικόνα του νικητή, πόσο μάλλον, μετά το 80-76 από τη βολή του Δίπλαρου (17π.) στα 36”.

Όμως ο Παπαδάκης μείωσε με τρίποντο 79-80, έκλεψε κι όλας την μπάλα, έδωσε ασίστ στον Αγραβάνη για το 81-80 στα 6,5 δευτερόλεπτα, πριν εμφανιστεί ο Μολφέτας (9π.) με το επιθετικό του ριμπάουντ, και χαρίσει τη νίκη στους Πατρινούς με 82-81!

Ο Ράιαν Λιντς ήταν πρώτος σκόρερ του Ηρακλή, αλλά πέτυχε 10 από τους 16 πόντους του στο πρώτο μισό.

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 36-49, 60-63, 81-82