Ηρακλής

Ο Ηρακλής πήρε μία πολύ σημαντική νίκη επί του Λαυρίου με 92-62, στο πλαίσιο της ένατης αγωνιστικής της Basket League στο Ιβανώφειο, το απόγευμα του Σαββάτου (30/11).

Σε ένα παιχνίδι που το Λαύριο ήθελε να συνεχίσει την εξαιρετική του πορεία με νίκη, ο Ηρακλής ξεκίνησε πολύ δυναμικά και μπόρεσε να προηγηθεί με 14 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-13).

Άλλωστε προερχόταν από το βαρύ 130-81 από τον Παναθηναϊκό και προφανώς οι παίκτες του ήθελαν να αποδείξουν στο κοινό τους, ότι η επρόκειτο για κακή παρένθεση, λόγω της διαφοράς της πρόσφατης ήττας…

Η συνέχεια ήταν ανάλογη με την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη να ελέγχει πλήρως τον αγώνα και να μην επιτρέπει στο Λαύριο να βγάλει κάποια αντίδραση.

Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 41-31 υπέρ του “Γηραιού”, με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν με… νύχια και με δόντια, να κρατηθούν μέσα στην υπόθεση νίκη.

Ωστόσο, στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης, ο Ηρακλής πάτησε απότομα το γκάζι και μέσα από την εκπληκτική του άμυνα κατάφερε να ανεβάσει ακόμα πιο ψηλά την υπέρ του διαφορά.

Με τον Άλεξ Ντέιβις να κάνει ένα πολύ καλό παιχνίδι με 19 πόντους, ο Ηρακλής δεν έδειξε ότι έχει όρεξη για παιχνίδια και έτσι η διαφορά ξέφυγε στην τέταρτη περίοδο, με την ομάδα του Χρήστου Σερέλη να μην μπορεί να αντιδράσει εκ νέου. Ακόμη, θετικός ήταν και ο Μιλένκο Τέπιτς στο ντεμπούτο του με τη φανέλα του Ηρακλή σημειώνοντας 7 πόντους.

Έτσι, οι γηπεδούχοι πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με 92-62 και ανέβηκαν στο 4-5, ενώ από την άλλη το Λαύριο υποχώρησε στο 5-4, αλλά συνέχισε να βρίσκεται μέσα στην πρώτη οκτάδα του πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα: 27-13, 41-31, 66-49, 92-62