Με βροχή τριπόντων καλωσόρισαν τον νέο τους προπονητή, Νίκο Παπανικολόπουλο οι παίκτες του Περιστερίου, καθώς είχαν 18/27 στο 101-63 επί της Λάρισας, το απόγευμα του Σαββάτου (30/11).

Στο ντεμπούτο του νέου προπονητή τους, έπειτα από μια πολύ δύσκολη εβδομάδα, από τις αντιδράσεις που προκάλεσε η αιφνίδια διακοπή συνεργασίας με τον Ηλία Ζούρο, που είχε το Περιστέρι στο 6-2, οι γηπεδούχοι ξέσπασαν στη Λάρισα!

Ο Στίβεν Γκρέι θυμήθηκε τον καλό του εαυτό με 6/7 από τα 6,75μ. και 20 πόντους, 2/2 ο επανακάμψας Χρήστος Σαλούστρος και ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος και 3/5 ο Μπι Τζέι Μπλέικ!

Το Περιστέρι προηγήθηκε 27-18 στο δεκάλεπτο με 4/7 και 51-32 στο ημίχρονο με 7/12.

Η Λάρισα άρχισε καλά το δεύτερο ημίχρονο με επιμέρους σκορ 13-3 μόλις σε δύο λεπτά αγώνα, μείωσε σε 54-45 κι εκεί που άρχισε να έχει βλέψεις επιστροφής στον αγώνα… άνοιξαν οι ουρανοί!

Ακολούθησαν 5/5 τρίποντα του Περιστερίου και 15-0 σερί για το 69-45, ήλθε και το 6ο σερί πριν από το μοναδικό άστοχο στη Γ’ περίοδο και η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +27, 77-50 στα 30 λεπτά αγώνα.

Η Λάρισα του Βαγγέλη Αγγέλου δεν μπορούσε να κάνει κάτι διαφορετικό και παραδόθηκε στο Περιστέρι που συνέχισε ζεστό και στην τέταρτη περίοδο τελειώνοντας το ματς με 28 ασίστ (από 7 Ξανθόπουλος και Χάτσερ) 66% στα τρίποντα (18/27) και 64% (16/25) στα δίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 51-32, 77-50, 101-63