Ο Ηρακλής πέτυχε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στο Πρωτάθλημα, την Τετάρτη (15/12) στο Ιβανώφειο με 89-84 επί του Ιωνικού κάνοντας ντέρμπι ένα παιχνίδι που για 30 λεπτά, έμοιαζε με επίδειξη ισχύος των γηπεδούχων.

Ο αγώνας ήταν εξ αναβολής, της 8ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League κι είχε αναβληθεί λόγω κρουσμάτων κορονοϊού στην ομάδα της Νίκαιας.

Στο άδειο λόγω τιμωρίας Ιβανώφειο, ο Ηρακλής έκανε την καλύτερή του φετινή εμφάνιση για σχεδόν 30 λεπτά (69-48) και μάλιστα απέναντι σε μια ομάδα που ερχόταν από την εντυπωσιακή εκτός έδρας νίκη επί του Περιστερίου.

Πόσο κρίμα να λείπει ο -τόσο ταλαιπωρημένος- κόσμος του από τέτοια εμφάνιση, μακράν την καλύτερη φέτος και πιο αποτελεσματική!

Προηγήθηκε με 21 πόντους διαφοράς, αλλά στο τέλος, έπαιξε με τη φωτιά!

Τζέρμαν και Ράις πέτυχαν 23 από τους 29 πόντους της ομάδας του στην τελευταία περίοδο, ο Ιωνικός μείωσε σε 81-80 κι οι εύστοχες βολές των Σταμάτη (4/4), Ντάγκλας (4/4) απέτρεψαν την “αυτοχειρία” του Ηρακλή που κράτησε το ροζ φύλλο.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η καλή άμυνα στον Γιουτζίν Τζέρμαν ήταν η αρχή, οι σωστές επιλογές και η καλή κυκλοφορία της μπάλας για ελεύθερα σουτ, ήταν η συνέχεια, κι η καταπληκτική εμφάνιση του Γιάννη Κουζέλογλου ολοκλήρωσαν το πρώτο 20άλεπτο με την ομάδα του Κώστα Μέξα στο +17, 49-32.

Ο Ηρακλής είχε 9/14 τρίποντα στο πρώτο 20άλεπτο, ενώ ο Κουζέλογλου είχε 17 πόντους με 4/4 δίποντα, 3/3 τρίποντα και 6 ριμπάουντ!

Ο Ιωνικός έβγαλε τις τρεις πρώτες περιόδους, ουσιαστικά με rotation επτά παικτών, που φαινόταν να στοιχίζει στην ομάδα του κι ενώ ο νεοαποκτηθείς Ρεϊβόντε Ράις ήταν άποντος.

Για αυτό και δεν άλλαξε κάτι στο τρίτο δεκάλεπτο.

Τη “σκυτάλη” από τον Κουζέλογλου,  πήρε ο Τόνι Ντάγκλας.

Με σερί τριπόντων, πέτυχε 12 πόντους στην τρίτη περίοδο και οι γηπεδούχοι έφτασαν έως το +21, 69-48 με 103 δευτερόλεπτα για να λήξει η τρίτη περίοδος. Οι πρώτοι πόντοι του Χουγκάζ και ο Τζέρμαν, ώθησαν τον Ιωνικό σε 6-0 σερί έως τα 30′ για το 69-55.

Μάλιστα το δίδυμο του Αμερικανού γκαρντ και του Έλληνα φόργουορντ, άρχισε καλά στην τελευταία περίοδο κι άρχισε να αγχώνει τον Ηρακλή όταν μείωσε 69-59.

Στην εξίσωση μπήκε τελικά κι ο Ράις με τα τρίποντα, ο Ηρακλής, δεν έπαιζε πλέον ορθολογικά κι ο Ιωνικός μείωσε σε 77-69 και 80-72 λιγότερο πλέον από δύο λεπτά για τη λήξη.

Τζέρμαν και Ράις πλέον “είχαν πάρει φωτιά” με 12 κι 11 πόντους στην τελευταία περίοδο, με τον πρώτο να μειώνει με δύο τρίποντα στο 81-80!

Μπροστά στο σοκ, ο Ηρακλής έμεινε όρθιος από τη γραμμή των βολών: Ο Σταμάτης και ο Ντάγκλας είχαν από 4/4, ο Τζέρμαν έχασε τρίποντο στο 87-84 κι η ομάδα του Μέξα πήρε τη νίκη με 89-84.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 49-32, 69-55, 89-84