Ο Κολοσσός Ρόδου νίκησε τον Ηρακλή στο Ιβανώφειο με 64-62 το Σάββατο και διατηρείται σταθερά στην τετράδα, “βυθίζοντας” παράλληλά τον αντίπαλό του!

Ο Κολοσσός έφτασε στο 13-8, ο Ηρακλής στο 5-14 σε έναν αγώνα που έμοιαζε με άνιση μάχη για μεγάλη διάρκεια.

Μόνο που στο τέλος λίγο ήθελε να γίνει η μεγάλη ανατροπή, καθώς οι γηπεδούχοι έφτασαν σε απόσταση αναπνοής, πριν δύο βολές του Γουίλιαμς, “τελειώσουν” το παιχνίδι!

Με μόλις οκτώ διαθέσιμους παίκτες, τέσσερις ξένους και τέσσερις Έλληνες, ο Ηρακλής είχε εξ ορισμού πολύ δύσκολη αποστολή, απέναντι σε μια ομάδα-έκπληξη στη φετινή Basket League.

Βασικότερο ζήτημα ήταν η διαφορά στη ρακέτα, όπου οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο δυνατοί, δεν φοβούνταν τα φάουλ, ούτε φσικά το ζήτημα της κόπωσης.

Για αυτό από την αρχή επέβαλλαν το δικό τους “νόμο” στο παιχνίδι, αρχικά με τον Μομίροβ, που είχε 11 πόντους στην Α’ περίοδο, όπου η ομάδα του Καντζούρη προηγήθηκε με 24-16.

Ο Χένρι αποτέλεσε το κύριο επιθετικό όπλο του Ηρακλή, είχε 15 πόντους από τους 26 της ομάδας του στο ημίχρονο,αλλά έμοιαζε μόνος, ειδικά όταν ο  Σταμάτης δεν συνέχισε στον ίδιο ρυθμό με το πρώτο δεκάλεπτο.

www.allstarbasket.grΉδη στο ημίχρονο (40-26 για τον Κολοσσό) η ομάδα της Ρόδου είχε διπλάσιους πόντους μέσα στη ρακέτα (24-12).

Η δύναμη της έδρας κι η ψυχή του Παπαδάκη, έδωσαν μια αχτίδα ελπίδας στην ομάδα του Μέξα στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Ηρακλής βρήκε σκορ, δεν άφησε τον Κολοσσό να ξεφύγει μετά το 29-47 και μείωσε 44-55 στα 30:00.

Συνέχισε και σε μονοψήφια επίπεδα, στην τελευταία περίοδο, 50-57, και 53-59 με τρίποντο του Έιμπραμς, διατηρώντας ελπίδες για την ανατροπή.

Την άγγιξε δε όταν με ένα λεπτό για το τέλος, μείωσε στο καλάθι, 57-59!

Ο Μομίροβ θυμήθηκε την καλή του απόδοση στο πρώτο δεκάλεπτο, κι έβαλε καθοριστικό τρίποντο στα 45, για το 62-57 του Κολοσσού!

www.allstarbasket.grΠάλι ο Χένρι μείωσε 59-62, και στα 10” ο Παπαδάκης με 1/2 βολές, 60-62. Ο Γουίλιαμς στα δεν λάθεψε στα 9,7 από τη γραμμή για το 60-64. Ο Σταμάτης πήγε για δίποντο στα 3,5 (62-64) αλλά παίκτες του Ηρακλή δεν κατόρθωσαν να κάνουν φάουλ κι η νίκη κατέληξε στα χέρια των φιλοξενούμενων!

Ο Μομίροβ πέτυχε 16 πόντους για τον Κολοσσό που δεν είχε τον Ξανθόπουλο στις τάξεις του, 15 πόντους πρόσθεσε ο Μίλερ, 10 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ είχε ο Γουίλιαμς.

Ο Χένρι έφτασε στους 23 για τον Ηρακλή και δεύτερος διψήφιος ήταν ο Παπαδάκης με 11.

Tα δεκάλεπτα: 14-21, 26-40, 44-55, 62-64