Πολύ μεγάλη εκτός έδρας νίκη πέτυχε στο Περιστέρι το Σάββατο ο Άρης  με 70-67, μολονότι δεν είχε τον ασθενή προπονητή του, Γιάννη Καστρίτη!

Με ηγέτη τον Άντονι Κάουαν Τζούνιορ (17π., 7 ασ., 3 κλεψ) και τον Έρικ Λόκετ να κάνει εκπληκτική εμφάνιση (16π., 11 ριμπ.) ο Άρης βελτίωσε το ρεκόρ του σε 9-12 και προσπέρασε το Περιστέρι που έχει 8-12

Ο Άρης που είχε νικήσει στον Α’ γύρο 87-68, έχει σαφές προβάδισμα σε ενδεχόμενη ισοβαθμία, στη μάχη της οκτάδας!

Ήταν η πρώτη νίκη του Άρη εκτός έδρας σε εννέα χρόνια, στο Περιστέρι, με τον Δημήτρη Βαρβούνη και τους παίκτες του, να την πανηγυρίζουν δεόντως!

Ήταν η δεύτερη φετινή εκτός έδρας νίκη του Άρη, που στο Περιστέρι, νίκησε τελευταία φορά, τη σεζόν 2012/13 όταν επικράτησε  με 68-57.

O Άρης έκανε εντυπωσιακή εκκίνηση στον αγώνα, αιφνιδίασε το Περιστέρι με την ταχύτητα των επιθέσεών του και στη συνέχεια με την ευστοχία του κι έφτασε μέχρι και σε double score 30-15!

Με τον Λόκετ να έχει 9 πόντους, ο Άρης έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με 5/7 τρίποντα, 6/10 δίποντα!

Το Περιστέρι έγινε πιο σκληρό στην άμυνα, στη συνέχεια, βελτίωσε τις επιστροφές του και σιγά-σιγά μείωσε τη διαφορά. Κράτησε πολύ χαμηλά τον Άρη στη β’ περίοδο (1/6 διπ., 1/6 τριπ.) κι αν ήταν πιο εύστοχο στις βολές (9/16 στο 20′) θα ήταν ακόμα πιο βολική η κατάσταση στην ανάπαυλα, όπου πλησίασε στους 4 πόντους, 34-38.

Ο αγώνας έχασε το ρυθμό του, πάντως, όταν με 3:58 για το τέλος υπήρχε διακοπή σχεδόν 15 λεπτών!

Ο Σαλούστρος έσπρωξε τον Κάουαν που έσπασε το προστατευτικό  “πλεξιγκλάς” της γραμματείας, με αποτέλεσμα να τραυματιστεί η σημειωτής του αγώνα!

Αναζητήθηκε πιστοποιημένος κριτής, μεταξύ των θεατών, αλλά δεν βρέθηκε κι ο αγώνας άρχισε πάλι, με τροποποίηση των αρμοδιοτήτων των υπολοίπων ανθρώπων της γραμματείας.

Προηγήθηκαν με 39-38, αλλά το πιο σημαντικό είναι ότι συνέχισαν την εξ΄σιου αποτελεσματική άμυνα.

Για αυτό και οι παίκτες του Βαρβούνη, πέτυχαν πάλι, 8 πόντους στο δεκάλεπτο.

Λίγο η κόπωση, λίγο το γεγονός ότι ο Τζέιμς Κέλι, θέλει χρόνο πάλι να βρει ρυθμό και πατήματα, ο Άρης δεν έχασε το μαχητικό του πνεύμα αλλά βρέθηκε πίσω με τη λήξη των 30′, 47-46.

Το τρίποντο που έλειψε στη Γ’ περίοδο (0/6) ήλθε και μάλιστα με τρία συνεχόμενα, στην αρχή της τελευταίας!

Ο Άρης ανέκτησε προβάδισμα (55-47) κι αυτοπεποίθηση με αιχμή τον Κάουαν για την τελική ευθεία!

Το Περιστέρι μείωσε στον πόντο 62-63, στα 54” και 67-68 στα 5” αλλά ο Άρης έβαλε τις βολές που ήθελε μέχρι τη λήξη, με τον Κάουαν.

Τα δεκάλεπτα: 16-30, 34-38, 47-46, 67-70