Η φορμαρισμένη Λάρισα νίκησε με 90-85 τον Ηρακλή στο Ιβανώφειο, σε αγώνα για τη 18η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Η ομάδα του Φώτη Τακιανού πέτυχε την 6η νίκη της στους τελευταίους 8 αγώνες και ανέβηκε στο 7-9 διεκδικώντας την είσοδό της στα playoffs, ενώ αυτή του Κώστα Μέξα έπεσε στο 3-13 και παραμένει στην τελευταία θέση.

Κάθε αγώνας, πλέον για τον Ηρακλή, είναι “τελικός” στη μάχη παραμονής με τον Ιωνικό.

Ο “Γηραιός” παρατάχθηκε χωρίς τους Γάιο Σκορδίλη και Γιώργο Πετανίδη, προηγήθηκε με διαφορά 14 πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως η Λάρισα ήταν καλύτερη στη συνέχεια του αγώνα και έφτασε δίκαια στη νίκη.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Χάντσον (17π.) και Μπέρζινς (12π.), ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Γουντς (21π.) και Γκάρετ (16π., 8ρ.).

Ο Ηρακλής ξεκίνησε πολύ καλύτερα τον αγώνα, προηγήθηκε με 9-0 και 28-14, όμως η Λάρισα μείωσε 28-19 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 28-29, κάνοντας ένα σερί 0-15!

Δείτε ένα τρομερό κάρφωμα του Γκάρετ και το απίθανο buzzer beater τρίποντο του Καράμπελα στο τέλος της πρώτης περιόδου:

Οι γηπεδούχοι πήραν ξανά ένα μικρό προβάδισμα (36-31), όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν βρει ρυθμό και προηγήθηκαν με διαφορά 5 πόντων στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (45-50), βγάζοντας πολλούς πρωταγωνιστές και πετυχαίνοντας 31 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Ο αγώνας διακόπηκε για λίγα λεπτά στο τρίτο δεκάλεπτο λόγω της εμφάνισης του… γνωστού σκύλου στις εξέδρες του Ιβανωφείου:

Με τους Χάντσον και Μπέρζινς να εκτελούν, η Λάρισα πήρε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά (58-68) λίγο πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, το οποίο ολοκληρώθηκε με 62-73.

Η διαφορά έφτασε μέχρι τους 15 πόντους (65-80), ο Ηρακλής έκανε ένα επιμέρους 20-8 και μείωσε 85-88, όμως η Λάρισα ήταν ψύχραιμη στο τέλος και με 2/2 βολές του Μούντι έφτασε στο “διπλό” (85-90).

Τα δεκάλεπτα: 28-19, 45-50, 62-73, 85-90.