Έπειτα από ένα ματς όπου υπερίσχυσαν οι σκληρές άμυνες, το Λαύριο επικράτησε 68-64 του Άρη και χαμογέλασε για πρώτη φορά εν έτει 2022.

Στο πρωτάθλημα μετρούσε τέσσερις σερί ήττες (τελευταία επικράτηση επί του Ηρακλή στις 18/12), στατιστικό που είχε ρίξει την ομάδα του Χρήστου Σερέλη στο 5-10, προτού ανέβει σήμερα στο 6-10.

Επτά διαδοχικές ήττες είχε το Λαύριο σε όλες τις διοργανώσεις, ενώ η πιο πρόσφατη καλή στιγμή του ήταν το 70-58 επί της Μάλαγα στις 21/12.

Ο Άρης, από την πλευρά του, ο οποίος κατηφόρισε στην Αττική με μόλις 9 παίκτες για το ματς της 18ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League, πάλεψε αρκετά, αλλά δεν κατάφερε να αποφύγει το 7-10.

H εξέλιξη του αγώνα:

Στο πρώτο πεντάλεπτο οι δύο ομάδες έβρισκαν δύσκολα σκορ, αλλά στη συνέχεια βελτιώθηκαν σε έναν βαθμό, με το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώνει στο +1 για το Λαύριο.

Οι γηπεδούχοι μετέτρεψαν το 22-19 σε 27-19 και, κατόπιν, σε 31-22, φτάνοντας τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, αν και ο Άρης επανήλθε άμεσα.

Στις αρχές του β’ ημιχρόνου οι Θεσσαλονικείς πέρασαν μπροστά προς στιγμήν με τρίποντο του Έρικ Λόκετ, καταγράφοντας ένα σπουδαίο επιμέρους (5-17).

Η αστοχία, τα λάθη και οι σκληρές άμυνες ήταν τελικά τα κυρίαρχα συστατικά της τρίτης περιόδου, όπως μαρτυρά το ισχνό 12-10, που διαμόρφωσε το συνολικό 48-46.

Επομένως, όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα κριθεί στις λεπτομέρειες. Ο Άρης έβγαλε δυναμική αρχικά, καθώς ανέτρεψε το 51-49 και το πήγε στο 51-58. Απέμεναν 04:46.

Το Λαύριο ψαλίδισε τη διαφορά σταδιακά και προσπέρασε με γκολ-φάουλ του Βασίλη Μουράτου στο 01:37. Ο Άντονι Κάουαν απάντησε με 2/2 βολές στο 01:23 για το 61-62 των φιλοξενούμενων. Ο Ρασάντ Βον έκανε τη σωστή επιλογή στα 34”, ενώ κέρδισε και φάουλ που του επέτρεψε να γράψει το 64-62.

Ο προερχόμενος από θλάση Ζίριους Γουίλιαμς δεν κατάφερε να γίνει ήρωας στην επιστροφή του μετά από δύο ματς, αστοχώντας σε τρίποντο στα 24”. Ο Μουράτος κέρδισε φάουλ από τον Λόκετ και έγραψε το 66-62 με βολές στα 16”. Ο Λόκετ μείωσε στα 10′ (66-64), ο Τζάρεντ Σάβατζ έχασε τρίποντο, ο Γουίλιαμς πήρε το ριμπάουντ, αλλά έκανε λάθος πάσα, ο Σάβατζ έκλεψε και έγραψε το τελεσίδικο 68-64.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 36-36, 48-46, 68-64