Ηρακλής-Λέιντεν

Ο Ηρακλής πάλεψε για την ολική ανατροπή στο εντός έδρας ματς με τη Λέιντεν, όμως έχασε 92-83 και αποκλείστηκε από το FIBA Europe Cup.

Ο Ηρακλής παρέμεινε χωρίς νίκη στη διοργάνωση, με συνέπεια να τεθεί νοκ-άουτ.

Πήγε στράφι η προσπάθεια του Τόνι Ντάγκλας, ο οποίος προσέφερε 23 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Ο αγώνας:

Από το ξεκίνημα η Λέιντεν μπήκε σε θέση οδηγού, εκμεταλλευόμενη και την απουσία βασικών παικτών του Ηρακλή.

Ο Στέργιος Κουφός υποχρεώθηκε να τους ρίξει στη μάχη, όταν είδε ότι η διαφορά ξεφεύγει.

Το 28-42 του ημιχρόνου φανέρωνε ότι ο “γηραιός” είχε έναν “Γολγοθά” μπροστά του.

Αυτό δεν ήταν τίποτα, αν σκεφτεί κανείς ότι η Λέιντεν προηγήθηκε με 19 πόντους στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου.

Τότε αφυπνίστηκε ο Ηρακλής, ο οποίος μείωσε και στην τελευταία περίοδο έπαιξε τα ρέστα του.

Με σερί 10-0 άγγιξε την ισοφάριση και εν συνεχεία προσπέρασε (67-65), όμως ήρθε το μπλακ-άουτ και η οδυνηρή ήττα.

Ένα σερί 8-0 της ολλανδικής ομάδας του κατάφερε τη χαριστική βολή και στο τέλος δεν υπήρξε αντίδραση από τους γηπεδούχους.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 28-42, 52-63, 83-92