Την ήττα με 76-60 από την Πολκοβίτσε στην Πολωνία, γνώρισε την Τετάρτη η ομάδα Γυναικών του Παναθηναϊκού, στην 4η αγωνιστική των ομίλων του Eurocup Γυναικών.

Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας το πάλεψαν, αλλά ήταν μια εντός προγράμματος ήττα, από την ομάδα της Άρτεμις Σπανού, η οποία είχε νικήσει και στην Ελλάδα τον Παναθηναϊκό.

Πιο σημαντικό όμως, κι από αυτόν τον αγώνα, ήταν το αποτέλεσμα του άλλου ζευγαριού του ομίλου, καθώς η ρωσική Ενισέι, πέτυχε την πρώτη της νίκη, με 63-53 επί της Χατάι.

Πλέον η Χατάι έχει 2-2, ο Παναθηναϊκός και η Ενισέι 1-3, αλλά ο Παναθηναϊκός υποδέχεται τις δύο ομάδες στις ισάριθμες τελευταίες αγωνιστικές, ενώ αμφότερες, Χατάι κι Ένισέι, έχουν να παίξουν με την Πολκοβίτσε.

Στον αγώνα της Πολωνίας,  ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο, με 17-16, όμως  η Πολκοβίτσε, ανέκαμψε, πήρε τα ηνία και το προβάδισμα με 40-32 με το τέλος του ημιχρόνου.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να αντιδράσει, μείωσε σε 40-37 στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, με την πολωνική ομάδα, ωστόσο, να βρίσκει τις λύσεις και να ξεφεύγει με 59-47 (30’). Τίποτα δεν άλλαξε στη συνέχεια, η Πολκοβίτσε κράτησε τη διαφορά και έφτασε στη νίκη 76-60.

Η Τσάστιτι Ριντ τελείωσε τον αγώνα με 20 πόντους για τον Παναθηναϊκό και ακολούθησε η Χολμς με 14.

Για την Πολκοβίτσε η Στεφανί Μαβουνγκά είχε 23 πόντους 14 ριμπάουντ, ενώ η Άρτεμις Σπανού πρόσθεσε 17 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ κι ένα κλέψιμο.

Διαιτητές: Αντερσον (Φινλανδία), Χελμστέινς (Λετονία), Τούκις (Λετονία)

Δεκάλεπτα: 16-17, 40-32, 59-47, 76-60

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Χατζηνικολάου 6 (1), Χολμς 14 (2), Λύμουρα 12 (3), Ριντ 20, Σταχ 6 (2), Μπουντούρη, Κωτούλα, Μυλωνάκη 2, Βιντσιλαίου.