Ο Γιάννης Αγραβάνης με τον αδερφό του. Δημήτρη

Ο Προμηθέας Πάτρας νίκησε με 95-82 τον Ηρακλή στο Ιβανώφειο, το απόγευμα της Κυριακής στην επανέναρξη της Stoiximan Basket League, με τη διεξαγωγή της 12ης αγωνιστικής.

Πιο ποιοτικός, αλλά και με μεγαλύτερο βάθος στον πάγκο, ο Προμηθέας Πάτρας είχε τις απαντήσεις στα δύσκολα που προσπάθησε να του βάλει ο μαχητικός Ηρακλή των δέκα παικτών κι ενός rotation, ουσιαστικά επτά παικτών.

Μέχρι τα μισά της τρίτης περιόδου, ο Ηρακλής ήταν μέσα στο παιχνίδι, αλλά η κόπωση άρχισε να κάνει ορατά τα σημάδια της, ειδικά στο “κυνηγητό” στην άμυνα, όταν η άμυνα ζώνης άφηνε ελεύθερα σουτ στην ομάδα του Ηλία Ζούρου.

Ο Προμηθέας Πάτρας είχε 6/8 προσπάθειες από τα 6,75μ. στην τρίτη περίοδο και μετέτερψε το εύθραυστο 52-56 σε 62-71 στο 30′ για να πάει άνετα στην τελευταία περίοδο.

Εκεί όπου η διαφορά έφτασε έως και στους 20 πόντους, 87-67 με 5:42 για το τέλος, με τον Ηρακλή να μειώνει κάπως τη διαφορά έως την ολοκλήρωση του αγώνα.

Ο Προμηθέας είχε 14/30 τρίποντα στον αγώνα, είχε 27 ασίστ και λίγα λάθη, απέναντι στους γηπεδούχους των 8/28 τριπόντων και των μόλις 10 ασίστ σε όλο το παιχνίδι!

Ο αγώνας άργησε να αρχίσει, ενώ διακόπηκε με 1:54 για τη λήξη του ημιχρόνου, καθώς οι διαιτητές Κορομηλάς, Ζαχαρής, Μάλαμας, ζήτησαν την εκκένωση του Ιβανώφειου, λόγω συμπεριφοράς φιλάθλων του Ηρακλή.

Μετά από 15 λεπτά διακοπής, ο αγώνας άρχισε σε άδειο γήπεδο.

www.allstarbasket.grΟ Δημήτρης Αγραβάνης πέτυχε 21 πόντους για τους νικητές με πολύ καλά ποσοστά (9/12 σουτ), 15 πέτυχε ο Τζεράι Γκραντ, 11 είχε ο Κέντρικ Ρέι, οκτώ εκ των οποίων όταν ο προμηθέας έκανε τη διαφορά στην τρίτη περίοδο και 10 πέτυχε ο Ρογκαβόπουλος που ήταν και πρώτος ριμπάουντερ της ομάδας του με 8.

Ο Τόνι Ντάγκλας είχε 16 από τους 22 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο, σε δείγμα και της κόπωσης που φυσιολογικά επήλθε, ενώ 18 πέτυχε ο φιλότιμος Γκάρετ που πήρε και 10 ριμπάουντ για τον Ηρακλή.

Από 11 είχαν Σταμάτης, Γιάννης Αγραβάνης και Παπαδάκης.

Με τον Ηρακλή έκανε το ντεμπούτο του ο Μάρεκ Νοτλεζάι (5π., με 2/6 σουτ), ενώ για τον Προμηθέα έκαναν την πρώτη τους εμφάνιση ο Μιχάιλο Άντριτς (9π.) και ο Τράβις Σίμπσον (8π.).

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 41-44, 62-71, 82-95